kandaz3

  • 289
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

cipro

roxin, avelox, ciprasid, cravit, tavanic, kinoflox, orcipol ve ciproxin ile birlikte kinolon ailesinden popüler bir antibiyotik. türkiye'de belki yüz farklı isimde satılan cipro ve türevi ilaçlar, eğer ölüm kalım durumu yoksa asla ama asla kullanılmaması gereken fluoroquinolone grubu ilaçlardır. sadece ağız yoluyla alınan hap formundaki tabletler değil, bu etken maddeden yapılan göz ve kulak damlaları, hatta inhalasyon ilaçları var. onlar da en az tabletler kadar tehlikeli.

size reçete edilen tüm antibiyotiklerin etken maddesine bakmalısınız, eğer etken maddesi kinolon / florokinolon / siprofloksasin / levofloksasin / moxifloxasin / gemifloksasin / norfloksasin / besifloksasin / gatifloksasin / finafloksasin ise elinizdeki ilacın zehir olduğunu bilin. kullandıktan sonra hayatınız bir daha eskisi gibi olmayabilir. abartıyorsun canım demeyin, okumaya devam edin.

ne yazık ki tüm dünyada en küçük enfeksiyonlar için gerekli, gereksiz reçete edilir. kullandığınız antibiyotik bu gruptaysa çok ama çok dikkatli olmalısınız, bu yüzyılın en büyük zehiridir, yan etkileri geçici değil kalıcıdır, ömür boyu sakat kalabilir, yıllarca acı çekebilirsiniz. yan etkileri ilacı kullandıktan haftalar, aylar ya da yıllar sonra ortaya çıkabilir. burası çok önemli bir nokta, sağlığınız birden kötüye gider; vücudunuzda anlam veremediğiniz şeyler olmaya başlar ama siz bunu 3 ay önce kullandığınız antibiyotiğe bağla(ya)mazsınız. yanlış teşhislerle işe yaramayan, hatta sizi daha da kötü yapabilecek ilaçları kullanmaya başlarsınız. bu noktada her şey içinden çıkılmaz bir hale gelir. işte risk bu yüzden çok büyük. ayrıca hiç bir hastane ya da doktor size birkaç test yapıp "aa evet antibiyotikten zehirlenmişsin" demez, diyemez; çünkü ilacın verdiği hasarların çoğu günümüz teknolojisi ile görüntülenemiyor, tendon yırtılması gibi çok fiziksel yan etkiler dışında testlerinizin hepsi çok sağlam gelir, ama siz acıdan kıvranıyorsunuzdur ya da içten içe ölüyorsunuzdur. bu noktada size psikiyatri yolu gözükür, hiçbir doktor sizin medikal geçmişinizi sormaz, bu antibiyotikten hiç bahsetmez, çoğu zaman kendi de bihaberdir çünkü. siz bi ton ilaç kullanmaya devam eder, dertlerinize bir çare aramaya başlarsınız. kazanan doktorunuz, eczaneniz ve ilaç firmasıyken kaybolan sizin hayatınızdır.

çok önemli edit prologue
12 mayıs 2016 tarihinde fda şu açıklamayı yaptı; https://www.fda.gov/drugs/drugsafety/ucm500143.htm, (permaweb1) (permaweb2) böylelikle bu zehir abd'de kurumsal olarak tanınmış oldu; ilacın doğduğu 60'ların başından bu yana zehirlenen, sakat kalan ve hayatını kaybeden insanlar için bakalım ne yapılacak.

fda bu açıklamayla ne demek istiyor: evet biz bu boku yedik, 55 yıldır biz sizi zehirledik, sakat bıraktık. siz bunu fark edince de üzerini kapattık, ama şimdi internet var; haber hızla yayıldı, siz birbirinize destek olup birleştiniz, şimdi biz de bu ilaçla ilgili gerekeni yapıyoruz ve yapacağız. özür dilemiyoruz.

açıklamada her şeyi de kabul etmişler, maşallah.

an fda safety review has shown that fluoroquinolones when used systemically (i.e. tablets, capsules, and injectable) are associated with disabling and potentially permanent serious side effects that can occur together. these side effects can involve the tendons, muscles, joints, nerves, and central nervous system.

bakın bunu dicle üniversitesi mezunu aile hekiminiz değil; fda söylüyor. şimdi gelsin class actionlar.

çok önemli edit epilogue.

tabii ki bu ilacı kullanan herkes zehirlenmiyor, en azından aynı derecede zehirlenmiyor.
bu ilaçları yıllarca kullanıp hiç sorun yaşamayan insanlar olduğu gibi 100 mg tek hapla yıllardır yatağa bağlı olan insanlar da var. zehirlenmenin sıklığı ne prospektüslerde yazdığı kadar nadir, ne de zehirlenen insanların düşündüğü kadar yaygın. tek gerçek riskin çok ama çok büyük olduğu. riski almayın.

bu grup ilaçlar, periferal sinir sistemi, merkezi sinir sistemi, kas-iskelet, kardiyovasküler, cilt ve mide-bağırsak sistemlerini alt üst ediyor ve bıraktığı hasarların geri dönüşü olmayabiliyor.

bu grup ilaçlarla birlikte hayatınıza girebilecek yan etkilerin bazıları aşağıda; bunlara yan etki demek doğru olmayabilir zira birçoğu aylar, hatta yıllar sürebiliyor. gerçekten şanssız dilimdeyseniz de hayatınız boyunca bunları yaşayabiirsiniz. normalde yan etki denen şeyin ilacı bıraktıktan sonra bitmesi gerekir , fakat bu grup ilaçlar için durum böyle değil. bu nedenle buna zehirlenme demek daha uygun oluyor, zira öyle de deniliyor. "fluoroquinolone toxicity syndrome" diye arama yaparsanız ne demek istediğimi görürsünüz.

işte yan etkiler;

tendinit/ aşil tendiniti / tendonitis / tendonosis / tendon yırtılması
nöropati / periferal nöropati
bağ yırtıkları / bağ rüptürü
menisküs yırtığı
kronik yorgunluk sendromu
kas ağrısı / kas zayıflığı / eklem ağrısı
kas atrofisi
bel-sırt ağrısı
dejeneratif disk hastalığı
yüz ağrısı / uyuşma
yüksek / düşük kan basıncı
disotonomi
floaters / uçuşan sinekler
kas seğirmesi / istemsiz spazmlar / titreme
sürekli ağlama isteği
afazi
görsel / işitsel halüsinasyonlar
gözyaşı üretimi eksikliği
yaraların çok geç iyileşmesi
yutma problemleri
yiyecek ve kimyasal madde hassasiyetleri
kuru göz / gözlerde kaşıntı
çok hızlı kalp atışları / çarpıntı / aritmi
sindirim ve mide problemleri
zihin bulanıklığı / brain fog
karıncalanma ve uyuşma
görme problemleri / görüş alanında değişiklikler / şimşek çakmaları
panik atak
kulak çınlaması
şiddetli uykusuzluk (en ağır uyku ilaçlarının çözemediği radikal insomnia)
gece terlemeleri
tat ve koku alma duyularında bozulma
anksiyete / depresyon / intihar düşünceleri
kolay morarma
sık sık baş dönmesi
saç ve kıl dökülmesi
vücudun çeşitli yerlerinde kramplar
deri dökülmeleri
huzursuzluk
yabancılaşma / derealization
titreme
hafıza kaybı
kulak ve kafa basıncı
iştahsızlık / kilo verme
fibromiyalji
lyme hastalığı (kinolon tabii ki lyme a sebep olmuyor, bu semptomlarla gittiğiniz doktor einstein size lyme tanısı koyuyor.)

--- spoiler ---
bu yaziyi paylasmaniz cok onemli; bircok hayat kurtarabilirsiniz.
entry'i paylasmak icin link:
https://goo.gl/fb6dif
--- spoiler ---

pandora'nın kutusu gibi, bunların birçoğu prospektüslerde yazmıyor, yan etkilerinin uzun sürebileceği ya da kalıcı olabileceğine dair en ufak bir not da yok. büyük ihtimalle doktorunuz da bu etkilerin hiçbirinden bahsetmeyecektir. ayrica ilacin etkileri kumulatif oluyor, bu su demek: yillarca kutu kutu bu siniftan antibiyotikler kullandiniz ve hicbir sey olmadi, cogu zaman ise de yaradi ve iyilestiniz diyelim, yillar sonra tekrar kullandiginizda tek bir dozla hayatiniz kararabilir. o zamana kadar aldiginiz tum dozlar vucudunuzda nukleer bir patlamaya sebebiyet verebilir. bu yuzden ilacin etkileri kumulatif. kulaga cok witchcraft geliyor farkindayim, ama ne yazik ki oyle. bu sekilde cok vaka var.

etken madde ilaç jelatininin üzerinde ya da prospektüste yazmaktadır. bu bilgi hayati önem taşıyor, zira aynı etken maddeyi kullanan farklı isimlerde çok fazla muadil ilaç var ülkemizde. (bkz: cipro), (bkz: roxin), (bkz: ciprasid), (bkz: cravit), (bkz: tavanic), (bkz: kinoflox), (bkz: ciproxin) bunların başlıcaları, herhangi birinin yanına muadil yazıp google'da ararsanız tüm listeye ulaşabilirsiniz. amerika bizim gibi muadil ilaç cenneti olmadığından orada bu kadar farklı isimlerde ilaç yok, abd'de cipro, levaquin, avelox ve floxin isimli ilaçlar var.

edit: levaquin isimli ilaç 2018 temmuzunda abd'de piyasadan çekilmiş; açılan davalar ve yan etkiler yüzünden üretici firma artık levaquin üretmeyeceğini bildirmiş.

detay için: https://www.theindychannel.com/…health-side-effects
https://arentzlaw.com/…rug/jj-stops-levaquin-sales/ (permaweb)

o zaman neden doktorlar bu ilacı veriyor; onlar bilmiyorlar mı, diye soruyorsanız cevabım çok net, evet bilmiyorlar. aşağıda paylaştığım onlarca haberden, fda sheetlerinden, binlerce kurban hikayelerinden bihaberler. bu konuda fda ve ilaç şirketleri ile alakalı big pharma temalı komplo teorilerine girmek istemiyorum. o başka bir yazının konusu olabilir.

bilmeniz gereken şey doktorların bu ilaç ve yan etkileriyle alakalı cehaletlerinin inanılmaz boyutta olduğu; onları uyarın, eğer rahatsızlığınız için bu grup ilaçlar son çare değilse bu riski almayın, kinolon'a alerjiniz olduğunu söyleyin, etrafınızdakileri bilinçlendirin, arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı uyarın. sağlık durumu, psikolojisi birden bire çöken, hastalık hastası, sürekli doktora giden fakat dertlerine derman bulamayan bir tanıdığınız varsa, altında bunun yatıp yatmadığını araştırın. kurban olmayın. bu o kadar önlenebilir bir şeyken, bu iğrenç ilaç yüzünden dünyada hayatı kararan bu kadar insan olması medikal bir trajedi.

dediğim gibi; doktorlarınız bunu bilmiyor. siz bu bilgiye onlardan daha önce ulaştıysanız, lütfen onları da bilgilendirin. doktorlar ve yakınları da bu ilaçları kullanıyor ve onlar da zehirleniyorlar maalesef.

zehirlenen insanlar kendilerine floxie, zehirlenme olayına ise floxed diyorlar. daha geniş aramalarınızı bu anahtar kelimelerle de yapabilirsiniz.

bu zehirle gelen sağlık sorunlarının ilaçla ilişkilendiril(e)memesinin 3 temel sebebi var,

1. semptomların ilacı kullandıktan çok uzun süre sonra ortaya çıkabiliyor oluşu
2. her kişiyi farklı şekillerde etkilemesi,
3. aç gözlü ilaç endüstrisi

bu ilaç, sebepsiz intiharların, teşhis konulamayan onlarca sağlık sorununun altında yatıyor. yakınlarınızı ve çevrenizi bu konuda uyarın, ne yazık ki ilacın sebep olduğu zehirlenmeden bahseden türkçe bir kaynak yok, bu zehri kullanmayın, kullandırtmayın. tekrar söylüyorum, aynı etken maddeye sahip farklı isimde birçok antibiyotik var, hepsine karşı uyanık olun.

yazının bundan sonrasında paylaşılan linkler, internetin derinliklerinden, kıyıdan köşeden çıkarılmış yazılar, haberler değil. sadece birkaç dk'lık arama ile bulunan sayfalardır. bunlar gibi belki binlerce sayfa, binlerce hikaye var. bahsettiğim gibi aramalarınızı ingilizce yaparsanız buradakilerden çok çok daha fazlasına erişebilirsiniz.

28 ocak 2019 tarihli carte blanche ana haber yayını:
https://youtu.be/avxqi439x5e

bu insanlık suçunu az çok özetleyen 21 mart 2018 tarihli bir nature makalesi:
https://www.nature.com/articles/d41586-018-03267-5 (permaweb1) (permaweb2)

bu konuyla ilgili bir doktorun yazdığı yeni bir kitap;
http://www.amazon.com/…-1-fkmr0&keywords=stop cipro
birebir türkçesi şu şekilde: "cipro ve levaquin faciasını nasıl durdurabiliriz: amerikan tarihindeki en kötü medikal trajedi"

22 ağostos 2016, bayer ve merck in doktorlara yazdığı mektup,
https://floxiehope.files.wordpress.com/…letter1.jpg (permaweb)
üreten adamlar doktorlara son çare değilse vermeyin, geri dönüşü olmayan yan etkileri olabilir diye bildiri yaparken, bizimkiler idrar yolu enfeksiyonu şüphesine 750 mg dayıyorlar. adam basit idrar yolu enfeksiyonlarına kesinlikle kullanmayın diyor, bizimkiler o şüphe ile gelene dayıyorlar diyorum bak. büyük resmi şimdi sen hayal et.

27 ekim 2015, abc15 haberi, fda yan etkileri tartışmak için bir toplantı yapıyor;
http://www.abc15.com/…tibiotics-like-cipro-levaquin

florokinolon 101 makalesi- kaçınılması gereken antibiyotikler; https://www.hormonesmatter.com/…tibiotics-to-avoid/ (permaweb)

30 eylül 2012, forbes makalesi; http://www.forbes.com/…y-side-effects/#67577d867577 (permaweb)

16 haziran 2011, pbs haberi; http://www.pbs.org/…h-jan-june11-antibiotics_06-16/ (permaweb)

gazeteci stephen fried 'in eşi bu antibiyotikten zehirlendikten sonra yazdığı, türkçesi acı haplar olan kitap; http://www.amazon.com/…azardous-world/dp/055337852x

zehirlenen baska bir yazarin kendi anilarindan yola cikarak yazdigi baska bir kitap;
https://www.amazon.com/…4&sr=1-1&keywords=amy moser (amazon yorumlarina ozellikle dikkat)

yine zehirlenen baska bir yazar ve kitabi;
https://www.amazon.com/…61&sr=1-2&keywords=levaquin

2012 yılında, massachusetts institute of technology'de görevli bir öğretim üyesinin bu sınıftan bir antibiyotik kullandıktan sonra intihar etmesine dair ailesinin yaptığı yazılı açıklama; ailesi bu konuda herkesi uyarıyor;
https://docs.google.com/…eoerfzsexzkvdfmsee/preview (permaweb)
bu da taziye sayfası; http://www.devitofuneralhomes.com/…ver/obituary.php (permaweb)

zehirlenen doktorlarin bu konu ile ilgili diğer doktorları uyarmak için yazdığı mektuplar;
https://onedrive.live.com/…325185d9d26!149&app=word (permaweb)

https://drive.google.com/…5q0y3wm5svw1srdixsnc/view (permaweb)

ingiliz rock grubu def leppard üyesinin bu antibiyotikten zehirlenme haberi; https://eksiup.com/p/ti50570cgnej (permaweb)
2009 yılında zehirlenen dick decent, 3 yıl sonra ölüyor; http://ultimateclassicrock.com/…ardist-dick-decent/ (permaweb)
bu da müzisyenin kendi blog'u; http://decentpie.blogspot.com.tr/ (permaweb) , ölmeden önceki son entry'leri tüm durumu özetliyor.

körfez savaşı sendromu'nu bu antibiyotiğin yan etkilerine bağlayan bir makale; o dönem savaşa katılan askerlere günde 2 kez 500 mg siprofloksasin almaları emredilmiş; http://www.collective-evolution.com/…o-antibiotics/ (permaweb)

3 ağustos 2015, washington post makalesi;
https://www.washingtonpost.com/…2-98d9-3012c1cd8d1e (permaweb)
23 eylul 2016, news 5 haberi;
http://www.newsnet5.com/…prompted-highway-death?dfa (permaweb)

27 mart aol haberi,
http://www.aol.com/…of-popular-antibiotic/21158504/

4 mart 2015 tarihli cbs los angeles haberi; yorumlara dikkat.
http://losangeles.cbslocal.com/…-him-of-his-career/

22 şubat 2015
http://www.19actionnews.com/…-say-makes-them-sicker (permaweb)

zehirlenmenin eksi sozlukteki yansimalari:

(bkz: #63692900) (doktorlar bihaber demistik, degil mi?}
(bkz: #60733835)
(bkz: #17214397)
(bkz: #20211078)
(bkz: #11305992)
(bkz: #58832291)
(bkz: #69267959)
(bkz: #58944509)
(bkz: #15391984)
(bkz: #30944541)
(bkz: #26421569)
(bkz: #24046289)
(bkz: #58623314)
(bkz: #58480303)
(bkz: #56305756)
(bkz: #51956706)
(bkz: #49126066)
(bkz: #47761388)
(bkz: #39331513)
(bkz: #31362657)
(bkz: #71796086) (etkileri kumulatif oluyor demistim)

savaş suçundan daha büyük bir suç bu, inanılır gibi değil. üzücü olan da bunun faturasının kimseye kesilmeyecek olması. bu ilaç grubu size, ailenize, yakınlarınıza, eşinize, dostunuza, arkadaşınıza, sevdiklerinize her gün reçete ediliyor; sadece ölüm kalım durumunda kullanılması gereken bu ilaç grubu çoğu zaman tahlil bile yapılmadan, enfeksiyon doğrulanmadan, doktorlar tarafından o kadar kolay reçete ediliyor ki, inanamazsınız. ülkemizde bu ilaç grubu için dünyanın en güvenilir ilaçlarından biri diyen farmakoloji profesörleri tanıyorum.

sorulacak o kadar çok soru var ki, yan etkilerinin geçmeyebileceğini, yıllarca bu ilacın hayatınızı zindana çevirebileceğini hangi doktor, eczacı söylüyor, kim uyarıyor? kim bir ilacı ömür boyu sürebilecek yan etkilerini bilip, basit bir enfeksiyon için kullanır? niye sağlık bakanlığı bu sınıf ilaçları ölüm-kalım durumları için saklamıyor? neden prospektüslerde insanların yaşadığı yan etkilerin onda biri yazıyor? neden doktorlar yukarıdaki şikayetlerle gelen hastaların medikal geçmişini sorgulamıyor, öncesinde hastaya kinolon türevi bir ilaç kullanıp kullanmadığını sormuyor? neden yan etkilerinin yıllarca sürebileceğine dair bir uyarı yok? neden bu konu ile ilgili medyada, internette en ufak bir türkçe bilgi yok? kinolonu üreten ve satan bayer ve johnson & johnson gibi büyük ilaç patronları bu bilgileri neden insanlardan saklıyor?

bugün türkiye'nin herhangi bir mahallesinde, herhangi bir eczaneye girip sorun, günde ne kadar kinolon ve türevi ilaç satıyor, rakamı duyunca şok olursunuz.

her ilacın yan etkisi vardır, evet. yalnız bu grup için bahsedilen şey yan etkiden çok çok öte; ilacı bıraksanız da geçmeyen, ömür boyu devam edebilecek ve sizi sakat bırakabilecek türden. bu zamana kadar ilişkilendirilmemesinin sebebi zehirlenen insanların yanlış teşhislerle yola devam etmeye çalışmaları. suça ortak olamamak için doktoraların inkar içinde olması, ilaç şirketlerinin kar için bilgileri saklaması. burada kokuşmuş kocaman bir sektörden bashediyoruz.

depresyon, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, ms, lyme hastalığı, insomnia, panik atak, anksiyete bozukluğu vs gibi teşhisler konulan yakınınız, arkadaşınız varsa son birkaç yıl içinde bu gruptan bir antibiyotik kullanup kullanmadığını araştırmalı.

türkiye'de reçete edilen 135 farklı kinolon türevi ilaç listesi;
http://www.ilactr.com/atc/j01ma.html (permaweb)

siprofloksasin içeren 46 farklı ilaç listesi;
http://www.ilactr.com/atc/j01ma02.html (permaweb)

kullananlar.com üzerindeki 20 sayfa dolusu yorum rezaletin boyutu hakkında fikir veriyor: https://www.kullananlar.com.tr/cipro/
(bunlar sadece cipro adıyla satılan ilaç için yazılan yorumlar, farklı isimde 100'e yakın kinolon içeren ilaç satılıyor.)

abd basınından çıkan diğer haberler,
http://www.abc15.com/…fects-not-listed-on-the-label
http://www.wsbtv.com/…ibiotic-killed-her-hus/njzwj/
http://www.wsbtv.com/…side-effects-popular-a/nj4br/
http://www.wsbtv.com/…c-levofloxacin-killed-/nj5jy/
http://www.wsbtv.com/…side-effects-popular-a/nj4br/
http://miami.cbslocal.com/…prescription-for-danger/
http://miami.cbslocal.com/…iption-for-danger-pt-ii/
http://www.wcnc.com/…sh-to-ban-antibiotic/23977183/
http://sacramento.cbslocal.com/…ating-side-effects/ (permaweb)
http://www.wfsb.com/…s-drug-maker-over-side-effects
http://www.cbsnews.com/…-tissues-cells-study-finds/
http://dfw.cbslocal.com/…nsible-for-deaths/#respond (permaweb)
http://www.10news.com/…tibiotic-but-is-it-dangerous
http://www.inquisitr.com/…elt-like-they-were-dying/

kinolon içeren antibiyotiklerin neler yapabileceğini gösteren bilimsel makaleler;

http://www.levaquinadversesideeffect.com/…-2011.pdf
http://www.bu.edu/abl/files/stm_kalghatgi.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…9743/?report=printable
http://m.molpharm.aspetjournals.org/…/1178.abstract

kurbanların hikayeleri, vakıflar, kişisel bloglar ve facebook destek grupları için;

http://www.fluoroquinolonestories.com/
http://floxiehope.com/
http://www.myquinstory.info/
http://www.survivingcipro.com/
http://www.saferpills.org/
http://www.levaquinadversesideeffect.com/
http://www.ciproispoison.com/
http://fqvictims.org/fqvictims/index.htm
http://www.askapatient.com/…p?drug=19537&name=cipro
http://www.patient.co.uk/…floxacin-poisoning--40337
http://ciprovictim.blogspot.com.tr/
http://nociproplease.wordpress.com/
the flox report
http://www.youtube.com/…v=twns15y5tdi&feature=share
https://www.facebook.com/fluoroquinolonetoxicity
http://www.milliyet.com.tr/…tay/1852696/default.htm
http://www.abc15.com/…fects-not-listed-on-the-label
http://www.azcentral.com/…ent-antibiotics/15759755/

zehirlenen insanların neler yapmaları gerektiğine dair rehber: kitap

bu insanların birçoğuna basit bir enfeksiyon için, -ki çoğunda belki enfeksiyon bile yoktu- doktor tarafından bu grupta ilaç yazıldı ve başlarına bunlar geldi, lütfen çok ama çok dikkatli olun..

her gün onlarca zehirlenmiş ve tabii ki bunu ilaçla ilişkilendirebilmiş kişinin katıldığı facebook destek grupları; binlerce üyesi var ve her gün artmakta.

https://www.facebook.com/groups/191063714251094/
https://www.facebook.com/groups/floxies/
https://www.facebook.com/groups/592093700809840/

--- spoiler ---
bu yaziyi paylasmaniz cok onemli; bircok hayat kurtarabilirsiniz.
entry'i paylasmak icin link:
https://goo.gl/fb6dif
--- spoiler ---

devamını okuyayım »