kanja

  • 736
  • 307
  • 101
  • 0
  • dün

matematik

mobil cihazlar, mimarlık (eski ve modern), sanat, para, mühendislik ve hatta spor dahil günlük yaşamımızda her şeyin temel taşıdır.
çin, hindistan, mısır, orta amerika ve mezopotamya matematiğe büyük katkıda bulundu. sümerler, sayma sistemini geliştiren ilk insanlardı. matematikçiler temel işlemler, çarpma, kesirler ve karekökler içeren aritmetik geliştirdiler. sümerlerin sistemi akad imparatorluğu'ndan mö 300 civarında babillilere geçmiştir. bu süre zarfında sıfır kavramı geliştirildi.
uygarlıklar geliştikçe, matematikçiler açısal ölçümler yapmak için alanları ve hacimleri hesaplayan ve birçok pratik uygulamaya sahip olan geometri ile çalışmaya başladı. geometri, ev inşaatından modaya ve iç tasarıma kadar her şeyde kullanılır.
geometri, dokuzuncu yüzyılda pers matematikçi muhammed ibn-musa el-hünwarizmi tarafından icat edilen cebirle beraber devam etti.
cebir çalışması, matematikçilerin lineer denklemler, sistemler ve kuadratikleri çözmeleri, pozitif ve negatif çözümler üretmeleri anlamına geliyordu.
ilk uygarlıklardaki matematiğin incelenmesi, soyut matematik modelini geometriyle geliştiren yunanlıların matematiğinin yapı taşlarıydı. yunanistan, inanılmaz mimarisi ve karmaşık yönetim sistemi ile modern zamanlara kadar matematiksel başarı modeli oldu. bu süre zarfında matematikçiler trigonometri ile çalışmaya başladı.
roma'nın yıkılmasından sonra, matematiğin gelişimi araplar, ardından avrupalılar tarafından üstlenildi. fibonacci , ilk avrupalı ??matematikçilerden biriydi ve aritmetik, cebir ve geometri konusundaki teorileriyle ünlüydü.
anlayacağınız matematik sadece tanımsal bir terim dışında, hayatımızın en uc noktasına kadar etki etmiş uygulamalı bir bilimdir.

devamını okuyayım »