kaptanin seyir defteri

  • 1049
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 yıl önce

saadettin köpek

saadettin köpek neden öldürüldü?

episode1: anadolu'ya akın akın moğollar gelmektedir.. sultan birinci alaeddin keykubad kayseri'de ölür(1237). keykubat ölmeden evvel yerine veliaht olarak küçük oğlu izzeddin kılıç arslan'ı tayin etmiştir. fakat bir zamanların muzaffer komutanı ve dönemin sadık veziri saadettin köpek'in desteğiyle keykubat'ın yerine varisi kılıç arslan değil de büyük oğlu 2. gıyaseddin keyhüsrev geçirilir. köpek'in anadolunun güçlü emirleri üzerinde büyük bir otoritesi vardır ve izeddin kılıç arslan çok rahat saf dışı bırakılmıştır. lafını daha kolay geçirebileceği kolay lokma olan keyhüsrev tahttadır artık.

episode2: ülke yönetimini avucunun içi gibi bilen köpek, gerçekte yeni sultan keyhüsrev'i de saf dışı bırakmak ve sultan olmak hevesindedir. keyhüsrev'i çantada keklik görmektedir. lakin tek handikapı selçuklu soyundan olmamasıdır. bundan mütevellit tahta çıkabilmek için kendisinin ana tarafından selçuklu sülalesinden olduğu söylentisini yaymaya başlar.

episode3: bu olayların üzerine 2. gıyaseddin keyhüsrev köpek'in daha önceki leşlerine de bakarak kendi akibetini kestirmiş olacak, dönemin sivas subaşısı hüsamettin karaca'yı saadettin köpek'i öldürmekle görevlendirir. hüsamettin sözde bir şölen düzenler ve davetlilerden biri de saadettin köpektir. köpek şölen sırasında hüsamettin'in adamlarınca öldürülür (1239).

devamını okuyayım »