karanlik taraf emekcisi

  • şamda kayısı (704)
  • 629
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

dresden bombardımanı

müttefik kuvvetlerin hassas bombardıman seçeneklerini bir kenara iterek doğrudan sivilleri hedef alma pahasına icra ettikleri devasa hava bombardımanıdır. müttefik kuvvetler tarafından, almanya'nın tüm direncini kırmak ve savaşı sonlandırmaya yönelik gerçekleştirilen stratejik bombardımanlardan bir diğeri olduğu savunulmuştur. ancak ölümcüllüğü stratejik bombardıman kavramının da ötesindedir çünkü sivil kayıplar önemsenmemiştir.

almanya'nın hava savunma sistemleri aşılmaya başlandıktan sonra abd ve ingiliz hava kuvvetleri, almanya'nın savaş mekanizmasını ve savaşma kabiliyetini sekteye uğratmak amacıyla doğrudan askeri hedefler dışında, alman savaş endüstrisini ayakta tutan tüm diğer etkenleri de hedef almaya başladı. hassas bombardıman faaliyetleri bir süre sonra stratejik ve topyekün bombalama eylemlerine dönüştü. askeri tesisler, fabrikalar, atölyeler, yollar, köprüler çevresinde yoğun sivil nüfusun bulunup bulunmamasına bakılmaksızın bombalanmaya başlandı. hatta öldürülen siviller alman ordusu için potansiyel bir asker olabileceği için önemsenmedi. kimi müttefik komutanlarına göre doğrudan şehirleri hedef almak, düşmanın direncini kırabilmek ve daha fazla hasar verebilmek için stratejik açıdan askeri hedefleri hedef almakla eş değerdi. bu durum bir süre sonra sivil ölümlerinin tamamen hiçe sayıldığı toplu yıkımlara dönüştü.

müttefik kuvvetlerin bombaladığı tek şehir dresden değildir. endüstri bölgeleri başta olmak üzere pek çok alman şehri, abd ve ingiliz bombardıman uçaklarının hedefi olmuştur. kaldı ki acımasızca bombalanan bölge sadece almanya değildi. japon şehirleride bundan fazlasıyla nasibini almıştır. 1945 büyük tokyo bombardımanı dresden'den hiç de geri kalmaz. müttefik kuvvetler ikinci dünya savaşını kazandıkları için bu tür bombardıman örnekleri savaş suçu olarak kabul görmemiştir. ancak objektif bir bakış açısıyla yorumlandığında, müttefik kuvvetlerin sebep olduğu yıkımlar, almanya ve japonya'nın sebep olduğu yıkımlardan çok da geri kalır değildir.

kimilerine göre intikam, kimilerine göre ise sivil unsurları da kapsayan bir stratejik bombardımandır. fakat her halükarda savaş suçudur. nazilerin yaptıkları amerikalı ya da ingilizleri bu konuda haklı çıkarmaz.

devamını okuyayım »