kardesim ayip degil mi bu yaptigin

  • 1542
  • 9
  • 6
  • 0
  • 3 gün önce

2015 ekonomik krizi

aslında burada nominal değerler verip de battık, bittik diye spekülasyon yapanları pek suçlamamak lazım.

ben bunun aynısını yapan "duayen borsacı" gördüm. adama "borcun miktarına bakılmaz, önemli olan gdp'ye oranıdır" dediğimde yanında "kitap yazmış" kankası çıkıp bana bu 300k küsür bn $ borcun aslında sadece dış borç olduğunu söyledi (dış ticaret uzmanı bu egonomist şahıs, daha iç borç stoğu ile dış borç stoğunun ne olduğunu bilmiyor). onunda önüne hazinenin devamlı olarak yayınladığı cari borç stoğunu excel halinde koydum. göt oldukça göt oldu, ama sonunda ben sadece uyp'ye bakarım dedi, ben de "eeeh yeter" dedim terk ettim.

yani ne demek istiyorum? ekonomiden anlamayan insanlara bunu anlatamıyorsun (inanın kimseye laf sokmaya çalıştığım filan yok. başımdan geçen ve yukarı yazdığım örnekteki "duayen"lerden başka.)

peki gelelim kriz mevzuuna. şimdi insanlarda şöyle bir yanılgı var. ekonominin çok kötü olduğunu düşünen insanlara, aslında o kadar kötü olmadığını anlattığında seni hemen "akp yandaşı" olarak yaftalıyorlar. zannediyorlar ki akp'yi savunuyorum. alakası yok, sadece onjektif yaklaşmaya çalışıyorum. mevcut durumda ülke ekonomisi kötü bir durumda değil. sadece inişe geçmiş durumda. bu iniş 2013 mayıs ayından beri mevcut. ancak hiç bu kadar belirgin hale gelmemişti.

şu an için ülkede bir krizden söz etmek gerçekçi değil. ama tekrar ediyorum ki bir düşüş var. işin kötüsü 12 senedir iktidarda olan bu grup, pamuk ipliğine bağlı olan ülke sanayisinin afedersinizocağına incir ağacı dikti. üretim yapmadan, sanayini kullanmadan kaliteli büyüme sağlayamazsın. hatta daha da ileri gideyim, krizlerden kolay kolay çıkamazsın. o zaman da vatandaşın cebine elini atmaya başlarsın. vatandaş zaten koyun anasını satayim.

peki ülkenin bu düşüşü ne zaman krize evrilir? açıkçası o da çok uzak değil. hala hışımla faiz indirmeye çalışan hükümet, esas olarak fed faizleri arttırıp bizim gibi gelişen piyasalardan para çıkışına sebep olduğunda büyük sıçacağız. ve ne yazık ki bu tarih de çok geç değil. şu an amerika'da bu harekete 2015'in ilk yarısında mı ikinci yarısında mı başlasak tartışılıyor. işte biz o gün tükeneceğiz. biz de öküz gibi faiz arttırmak zorunda kalacağız. ve emlak sektörü de bu yüzden patlayacak.

fed faiz arttırırsa, usd kuru artar. usd kuru artarsa, kuru baskılamak için tcmb faizi arttırır. tcmb faizi arttırırsa kredi faizleri artar. kredi faizleri artarsa inşaat sektörü patlar. inşaat sektörü patlarsa türkiye ekonomisi patlar. o da yanar biter kül olur.

capital freeze index
41.5 kere maşallah

devamını okuyayım »
11.08.2014 00:31