karnimagriyo

  • 113
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

paxil

panik ataklarım artık hayatımı idame ettirmemde engel teşkil edince doktora gittim. nörolog ve psikiyatristim panik atak ve anksiyete bozukluğu teşhisi ile prozac verdi. 29 yaşındayım panik ataklarda kullandığım ve sakinleşip uyumamı sağlayan zanax harici hayatımda ilk kez antidepresan alacaktım.

doktora gittiğimde yaşadığım ataklardan bitap düşmüş durumdaydım, sürekli ağlıyordum. kendimi çok çaresiz ve mutsuz hissediyordum. prozac'ı 10 gün boyunca düzenli kullandım ama sonra iştahım kesildi.
canım hiç yemek yemek istemiyordu, yalandan kahvaltı edip, öğle yemeğini geçiştirip, akşam kuş kadar yiyip doymuş hissedince, daha da halsizleşmeye başladım. durumu doktora anlattım prozacı bırakıp paxil almamı söyledi, tekrar reçete yazdı. böylece paxil ile olan beraberliğimiz başladı.

paxil kullanırken ilk haftalar birşey anlamadım. 1 ayın sonunda ise huzursuz bacak sendromu gibi bir yan etkisi çıktı. çok sinir bozucuydu, özellikle yatarken sürekli bacak ve ayaklarımı sallamama sebep oldu. ikinci ayda ise sadece tatlı, özellikle de, çikolataya karşı (ki bayılırım) bir isteksizlik belirdi. yemek yemem de bir sorun yoktu. 3-4 ay bacak sallamam devam etti. sonrasında ise uyurken ve günün bazı saatleri dişlerimi sıktığımı farkettim, çenem ağrıyordu. tüm bunları doktora anlattım, yan etkilerini yoğun yaşıyorsun, biraz daha sabret geçecek dedi. 7-8 ay sonra yan etkiler azalmaya başladı. 1,5 yıl sonra da tamamen kayboldu. ama beni yordular.

paxil'in iyi anlamda etki etmesi ve benim bunu hissetmemse heralde 4. ayda başladı. ama esas 6 yada 7. ayda etkisini tamamen gösterdi. herşeye daha az konsantre olmaya başladım, bu da olaylara, durumlara daha rahat bakmamı sağladı, tabiri caizse vurdumduymaz olmaya başladım. kendimi daha iyi ya da kötü hissetmedim sadece endişe ve kaygıların etkisi altına girmememi sağladı diyebilirim. malesef bir süre biraz uyuşuk hissettim, nasıl derler bazen robot gibi hissettiğim oldu ama sonra geçti.

2,5 yıl oluyor hala paxili kullanıyorum. birkaç kez 2-3 gün almayı unuttum, şiddetli baş dönmesi ve halsizlik yaptı, öyle ki birinde baş dönmesinden arabamı kullanamadım ve acile gittim, paxil aldığımı söylemeyi unuttuğum için vertigo teşhisi koydular. sonra aklıma geldi söyledim, ilacı ani bırakmayın dediler.

ne zaman kusucak gibi değil ama tuhaf bir şekilde midem bulansa, başım dönse, kendimi elimi kaldıramayacak kadar halsiz hissettiğimde, ben kesin ilacımı almayı unuttum 1-2 gündür diye söylenirken buluyorum.
ilaç yoksunluğu bünyeme ciddi zarar veriyor. ama doktorum 3 yıla yaklaşıyoruz, artık iyisin de, bırakman lazım yavaş yavaş dedi.

ilk ay, 3 gün tam 1 gün yarım, sonra ki ay 2 gün tam, 1 gün yarım, daha sonra 1 gün tam, 1 gün yarım şeklinde 6 aya yayarak yavaş yavaş azaltmalısın dedi. son ayda yarım almalısın dedi.

azaltmaya başlayalı daha 15 gün oldu, sersemlik var biraz ama öyle şiddetli baş dönmelerim yok, günlük hayatımı sorunsuz yaşayabiliyorum.

ilerleyen günlerde editlerim.

edit: bıraktım. 13 gün oldu. günleri şimdi saydım. iyiyim. sersemlik yoksunluk hissetmiyorum.

edit2: 6 aya yayarak bıraktım.

devamını okuyayım »