karpuzpeynirkola

  • 114
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

bir daha başımı açarak kirlenmeyeceğim

bahsedilen söz sanırım şuradabahsedilen sözden çıkarılmış.

"dönünce naparız? yani ben bir daha açamam. açtığım zaman kendimi kötü hissederim. çünkü buraya geliyorsunuz, tertemiz oluyorsunuz, yeniden doğmuş oluyorsunuz. sonra bile bile gidip günah işlemek... yani bana göre öyle." diyor hanımefendi.

birincisi, evet bir daha başını açtığında "günaha" girmek istemediğinden bahsetmiş. hacda temizlenmek demek günahlarından arınmak anlamında söylense de günaha girmenin kirlenmek olarak karşılığı olup olmadığı tartışılabilir.

ikincisi, bunu diyen kadını asalım, keselim bu kesinlikle özgürlüklere saygısızlıktır denilemez. çünkü sevde hanım konuyu anlatırken sonunda "bana göre öyle" demiş. yani kendi inancına göre yaptığı temizlenmeden sonra başını açmak ona göre günaha girmek, kirlenmek olabilir. kendini kirlenmiş hissedebilir bunları kötülemek çarpıtmak aynı zamanda insanın başka insanın özgürlüklerine saygısızlığıdır.

yani sevde hanım'a sorduk mu, sizce bütün kadınlar bunu mu yapmalı, bütün kadınlar kirleniyor mu böyle olunca, onlar da mı kapanmalı diye? belki bu konuda inanılmaz özgürlükçü bir insan bu kadın. belki de çoğu desteklediğiniz siyasilerden daha çok önemsiyor inanç özgürlüklerini veya kadın haklarını.

mesela nurcan dalbudak hemen açıklama yapmış pantolona destek vereceklerini.

belki de siz haklısınızdır, benim giyim tarzımdan dolayı beni yargılıyor ve benden iğreniyordur sevde hanım. yıllar sonra benim hayatımı zehir edecektir bana. ama ben bu konuşmadan bunu çıkarmak istemiyorum. bu kadınların kürsüye çıkıp hiçbir erkek artık kadınların ne giyindiğini konuşmasın, size ne bizim giyimimizden, hayatımızdan desin istiyorum.

umarım yanılmam, umarım bu ülkedeki insanlar kadınların kırmızı rujuna da başörtüsüne de karışmayacağı zamanları da görebilir.

devamını okuyayım »
31.10.2013 18:32