karsinin aksisi

  • 128
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

ahlat ağacı (film)

uyarı: baştan sona spoiler dolu bir girdidir.

film ile ilgili değerlendirmeleri yapmadan önce nuri bilge ceylan eğer buraları okuyorsa cevaplamasını çok arzuladığım iki soru olacak.

1.filmin gösterime girmesi ile beraber sinan'ın filmde yazmış olduğu ahlat ağacı isimli kitabı bir yazar ile ortak çalışıp çıkarmak aklınıza gelmedi mi? tamam sinan'ı filmde çok iyi tanıyoruz zaten ama yazdığı kitabı merak eden bir ben miyim?

2.filmin sonu için the lives of others isimli filmden ufakta olsa bir esinlenme var mı? zira tabi ki çok ayrı konular olmasına rağmen ben benzer tatlar aldım.

belirtmek isterim ki bu film, ben ve ailemin hikayesinin birebir benzeri. film ailemin günlerdir dilinde. hikayenin hala etkisindeyim ve şaşkınlığımı gizleyemiyorum. babanın sorumsuzluğu, çocuklarından duyguları sömürerek para istemesi, at yarışına düşkünlüğü, emekli olduktan sonra köye dönmesi ve yalnızlığı seçmesi, evin en temel direği olan babanın tabiri caizse bu eksik karakterinden dolayı anne ile çocukların etkilenmesi ve karakterlerinin bu duruma göre şekillenmesi. mesela ben de 30lu yaşlara kadar babama ciddi anlamda eleştirirken 30lu yaşlarla beraber onun durumunu daha çok anladığımı, bu hayatta maddiyatı hiç önemsemediğini ve çok fazla dert, tasa edinmek istemediği için sorumluluk almaktan hep kaçtığını fark ettim. tabi bu karaktere sahip olan birinin evlenmemesi ve çocuk yapmaması icap ederdi. dönüp arkama bakıyorum da ne zorluklar yaşamışım. olan tabi çocuklara oluyor. itiraf etmeliyim ki tüm bu anlattıklarımdan dolayı olurda çocuk sahibi olursam ve onu hakkıyla büyütemezsem korkusu hep içimde. zamanı geldiğinde çocuk yapmak ile yapmamak ikileminde kalacağımı çok iyi biliyorum.

türkiye hakkında bilgi edinmek isteyen yabancı bir kişi, bu filmi izleyerek türk insanı hakkında ciddi bilgilere sahip olabilir. film o kadar gerçek ki filmde emeği geçenlere inanılmaz saygı duyuyorsunuz. abartısız şekilde baştan sonra adeta bir roman ve bizler bu romanın bir parçasıymışız gibi kapılıp gidiyoruz. gerçekliklerden yakaladıklarımı aşağıda maddeler halinde sıraladım.

*şahin marka araba ile giderken, şoför yanında oturan adamın kolunu camdan sarkıtması, şahin'e 5 kişi binilmesi ve araca drift attırılması.

*köyün hocasının motorunu ödünç alan adamın, motoru kullanırken bile sigara içmesi.

*atanamayan öğretmenler gerçeği. işsiz kalan üniversite mezunlarının polis olmaktan başka çarelerinin kalmaması.

*atanmak isteyen öğretmenlerin ülkemizin doğu illerini öcü olarak görmesi, gitmekle gitmemek arasında kalmaları.

*belediye başkanının oda kapısını söktürmesi, bizim kapımız herkese açık mesajı vermesi.

*sinan köye dedesi ve nenesinin yanına gittiğinde 80 küsür yaşında olan dedenin televizyonda binali yıldırım* dinliyor oluşu.

ayrıca üzerine düşünüldüğünde ufku genişletecek birkaç tane konuyu aşağıda paylaştım.

*dürüstlükten bahsedeceksen önce kendin ile ilgili öz eleştiri yapman gerek. köyün hocası, sinan'ın dedesinden borç aldığı 2 adet altını, geri vermek yerine motorunu yenilemeyi tercih etmesi üzerine sinan'ın hocaya söylediği cümle.

*dinin toplumsal birliği sağlaması fakat kişinin kendi gerçeklerine ulaşmasını engellemesi üzerine yapılan dialog.

*sinan belediye başkanı ile konuşurken belediye başkanının sinan'a ısrarla babasını ve mesleğini sorması, sinan'ın ise tahminimce babasının kötü namını kara leke olarak görmesinden dolayı ancak ve ancak 3 veya 4 sefer sorulmasından sonra babasının kim olduğunu net olarak söylemesi. bu sahnede sinan'ın yüzü ve mimikleri dikkatlice irdelendiğinde eminim benim çıkardığım sonuçları çıkaracaksınız. ben bu sahneyi ilk okulda * psikolojisiyle aynı temele dayandığını düşünüyorum.

*sinan annesi ile konuşurken annesini babasıyla neden evlendiği konusunda suçlaması.

son olarak sinan karakterini oynayan doğu demirkol'u buradan tebrik ediyorum. kariyeri anlamında çok büyük bir atılım yaptığına inanıyorum. karakteri çok iyi anlamış ve özümsemiş. bizlere çok iyi yansıttı. kendisinin videolarını izlediğimde bende alaycı ve küçümseyici bir tavrı olduğu izlenimi uyanmıştı. ve filmde açıkcası bunu yıkabileceğini düşünmemiştim. ama yıkmış. vallahi tebrik ederim.

film benim için 8,7/10 'lik bir film. nbc iyiki varsın.

devamını okuyayım »