karsinin aksisi

  • 94
  • 3
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

werk ohne autor

öncelikle bir anımı anlatayım. filmin gösterimi çok sınırlı olduğu için filmi evimden epey uzak olan kadıköy sinemasının küçük ve sıcak salonunda izledim. iyi ki de burada izlemişim diyorum çünkü film başlamasına yakın o küçük salona arkadaşlarıyla beraber serkan keskin girdi ve o an size yemin ediyorum arka sıralardan ismail abiiiiii diye bağırmamak için kendimi zor tuttum. **

filme gelince, film uzun olmasına rağmen gerçekten akıp gidiyor. diğer görüşlerin aksine ben, filmin ilk yarısını daha çok sevdim. film roman gibi zaten 30 yılı aşkın bir periyodu anlatıyor. güzel bir girişi var, iyi anlatılmış bir gelişme süreci var ve çok da güçlü olmayan bir sonu var, kısacası şahane ama şunu da söylemem gerekir ki yönetmenin oscar alan filmi das leben der anderen 'in bir tık altında olmuş diyebilirim. nedenlerini spoiler da anlatayım.

dikkatimi çeken bir diğer nokta ise filmin imdb puanının gün geçtikçe yükselmesi ve hakettiği puanı bulacak olması. muhtemelen filmi ilk izleyen kesim olan eleştirmenler pek beğenmediler bu yüzden filmin puanı ilk zamanlarda 7,2 civarındaydı. şimdi ise 7,6 ya kadar yükseldi. bence 7,8-7,9 mertebesinde sabitlenir. ki bana göre hakettiği puan da budur.
edit:imdb puanı 7,7 oldu.

yabancı dilde en iyi oscar adaylığı içinde bir çift kelam edeyim. bu sene benim ilgimi bu kategori çekecek. keşke roma filmi bu kadar iddialı olmasaydı diyorum. aday olan 5 filmi izlemiş biri olarak hangisi kazansa şaşırmayacağım. gerçekten birbirinden güzel 5 film var. kaybedene üzüleceğim bir kategori. bu film de güçlü adaylardan bir tanesi.

--- spoiler ---
film ile ilgili beğenmediğim aklımda soru işareti kalan kısımları burada paylaşacağım.
filmin başrol oyunculukları biraz zayıf kalmış. açıkcası kurt barnert rolünden çok etkilenemedim. belki aşırı pasif olmasının etkisi de olabilir. aksine professor carl seeband rolü ise şahaneydi. dönemin nazi acımasızlığını çok iyi yansıtmış.

ikinci olarak kurt barnert ile elisabeth may arasındaki aşkı tam hissedemedim. bana geçmedi. filmin zayıf noktası olarak bunu da söyleyebilirim.

ayrıca filmde professor carl seeband'ın şehir değiştireceği için evlerinin boş kalmaması adına odalarını kiralamak zorunda olduğundan bahsedildi ve o odayı kurt barnert'a kiraladılar ama o süreçten sonra profesör ve eşinin hala o evde yaşamaya devam ettiklerini gördük.

son olarak bilmiyorum bana katılır mısınız ama çekilen fotoğrafın resmini yapmak ne derece bir sanat olabilir ki. resmi yaptıktan sonra flu hale çevirmesi maziden zihinde kalmış anlar olduğunu anlatmak için bir yorum katmış oluyor tabiki ama bence işin içinde yinede bir yaratıcılık yok.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »