karsiyakali

  • 2606
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

churchill

millet demiş ne bu artistlik izmirlilerde bildiğin soda limona churchill diyorlar, hem madem izmir icadı adı niye ingilizce falan. öbürü kalkmış demiş haha ezik istanbullular bir churchill'i bile bilmiyor ayrıca gevrek boyoz çiğdem. ulan bir dağılın.
karşıyaka'da churchill ahmet'in yeri vardı eskiden. kısaca churchill denirdi mekana. gece alkolün dibine vurunca sabaha karşı tuzlu limonlu sodayı dayardı churchill ahmet ayılsın millet diye. böyle ama usulü vardı bir de; şişeyi sallar köpürtür, baş parmağıyla kapatır şişeyi sonra hafif bir boşluk bırakıp tuzla limonla iyice köpürte köpürte doldurur bardağı falan. o da ayrı bir iğrençlik neyse işte o içkiye de kısaca churchill denirdi churchill ahmet'ten dolayı. ismi de öyle kaldı sonra churchill olarak. bu bilmeyene.
bir de şu var. ben de vakti zamanında istanbul'da bir churchill alayım demiştim. sonra klasik muhabbet. o ne? soda limon tuz deyince e o zaman soda limon tuz desene ne bu artistlik bilmem ne. arkadaşım alışmışız düşünemedik o an her yerde bilinmeyeceğini. sonra limonlu soda biraz da tuz falan öyle anlattık. baktık dalgamıza. ama ben izmirliyim illa churchill derim hayatta soda demem farklı olurum aa siz bilmiyor musunuz biz biliyoruz ezikliğinde bir nesil de yetişti, gevrek boyoz çiğdemi düşürmüyorlar ağızlarından. onlardan birine ayrı dalacağım bir gün ama. şu var bir de. özellikle son dönemlerde. arkadaşım bir içki menün var 40 sayfa. gaspaço soslu hıyar köpüğü suyu diye içki yazmayı biliyorsun oraya. bir churchill'i hala öğrenemedin. tamam izmir'de varmış istanbul'da yokmuş. be apaçi be yoz biladerim, gaspaço soslu hıyar köpüğü üsküdar geleneği mi. domates suyuna iki tane şey katıyorsun bloody mary oluyor ona laf yok. bir churchill'i öğrenemedin sittin senedir. biri de hala oradan gevrek boyoz çiğdem muhabbetinde. izmir'de kimsenin acelesi yok gibidir, balkonlarda insanlar öylesine rahat b... lan! churchill ne ya, soda des... lann! ramazandan oruçtan mıdır nedir ne diye sinir yaptıysam. oruç? gavur? churchill? çiğdem? ağzını yüzünü kırırım bak o kadar söylüyorum. çok net.

devamını okuyayım »