kartallar yuksek ucar

  • azimli
  • anadolu çocuğu (309)
  • 3056
  • 9
  • 2
  • 1
  • bugün

barış pınarı harekatı

* harekat başarıyla devam ediyor:
- rasulayn meskun mahali kontrol altına alındı. şehirlerin altında yüzlerce km'lik tüneller var. buralar temizlenecek.
- tel abyad meskun mahaline girildi.
- sınırın yaklaşık 30 km ilerisinde bulunan pkk/ypg'nin ikmal hattı olan m-4 otoyolu kesildi.
- savunma bakanlığı: etkisiz hale getirilen toplam pkk/pyd-ypg’li terörist sayısı 459 oldu.
- onlarca pkk/ypg'li canlı olarak ele geçirildi. ele geçirilen bazı teröristlerin başına çuval geçirildi.
- terör örgütü pkk/ypg, sınır ilçelerimizdeki sivillere saldırdı. 10 civarında sivil şehit oldu, 100 civarında sivil yaralandı. sınır ilçelerindeki siviller tahliye ediliyor.
- sınırda bulunan veya yayaın yapan bazı gazetecileri de saldırı yapıldı. 2 gazeteci yaralandı.
- cerablus: seyyar köprü malzemeleri taşıyan büyük bir zırhlı konvoy suriye'ye sevk edildi.
- tel abyad'a şehire giriş öncesi sivillere pkk/ypg askeri noktalarından uzak durulması için yapılan bildiriler havadan atıldı.
- ayn el arap'ta amerikan üssü yakınından türkiye'ye saldıran teröristler vuruldu. üssün yakınında patlama olunca bazı abd'liler bunu propaganda malzemesi yapmak istediler.
- pentagon: "türkiye'nin harekatında ölen yada yaralanan amerikan askeri mevcut değildir."
- savunma bakanı akar: "türkiye herhangi bir abd askerini suriye’de vurmadı. bunun için tedbir aldık".
- operasyon bölgesinde 20'den fazla milli iha/siha sistemimiz aktif olarak görev yapıyor.
- güvenlik kaynakları, teröristlerin, tel abyad’daki bir kiliseyi karargah olarak kullandığını açıkladı.
- pkk/ypg bölgedeki kuvvetlerinin çoğunu güneye kaçırmış gibi. bölgedeki sözde komutanlarda güneye veya kuzey ırak'a kaçıyor.
- terör örgütü pkk/ypg'nin sözde komutanlarından biri yanına aldığı yüklü miktarda parayla kaçarken etkisiz hale getirildi.
- tel rıfat bölgesinde bulunan pkk/ypg'li teröristler afrin'deki üslerimize saldırıyorlar. yapılan havan saldırısında 2 askerimiz şehit oldu, 3 askerimiz yaralandı.
- pkk/ypg'li teröristler süleyman şah türbesi'nin olduğu bölgeyi bombaladı. türbenin eski yerinin de harekat dahilinde alınması planlanıyor.

* cumhurbaşkanı erdoğan: abd ve batı bizlere diyor ki, 'siz kürtleri öldürüyorsunuz'. kürtler bizim kardeşimizdir. bizim bu mücadelemiz kürtlerle değil, terör örgütleriyledir.

* lübnan kaynakları: rusya, türkiye ile suriye arasında uzlaşma sağlanması için çalışıyor.

* rusya dışişleri bakanlığı: terörle mücadele edilmesinin ve türkiye'nin güvenliğinin sağlanmasının gerekliliği konusunda şüphemiz yok.

* putin: "rusya dahil, tüm yabancı güçlerin, suriye'nin egemen topraklarından çekilmesi için bir yol haritası hazırlıyoruz".

* suriye dışişleri bakan yardımcısı faysal mikdad, terör örgütü pkk/ypg’nin diyalog talebini reddetti. pkk/ypg, bu ülkeye ihanet etti. suriye yurttaşlarına karşı suç işledi. yabancıların çıkarlarına esir olanlarla hiçbir diyaloğumuz olmayacak. washington'un ajanlığını yapanlar için, suriye topraklarında artık yer olmayacak.

* abd genelkurmay başkanı milley ile güler, telefonda suriye'yi görüştü.

* ab ülkelerinin çağrısıyla türkiye'yi kınamak için toplanan bmgk, karar çıkartamadı. rusya, suriye'nin kuzeyinde olanlar için abd'yi suçladı.

* bmgk'dan karar çıkartamayan fransa, ışid karşıtı koalisyonu acil toplantıya çağırdı.

* abd'nin hazırlayıp bmgk üyeleriyle paylaştığı ve barış pınarı harekatı'nın durdurulması çağrısının yer aldığı taslak metni rusya veto etti. çin de rusya'yı destekledi.

* nato genel sekreteri stoltenberg türkiye'ye geldi.
- dışişleri bakanı çavuşoğlu: 'türkiye’nin endişelerini anlıyoruz' demek yetmez, nato'nun açık desteğini de bekliyoruz.
- stoltenberg: nato’nun kamuya açık bir ‘terör örgütü’ listesi yok. pkk/ypg, koalisyon güçleri üyesidir ve ortak düşmanımıza karşı savaşmaya devam ediyor.
- stoltenberg: türkiye'nin nato'dan çıkarılması kesinlikle söz konusu değil. bazen müttefikler bazı konularda fikir ayrılıkları yaşayabilirler, bunlar çözülür.
- stoltenberg: ışid(daeş) savaşçılarının suriye'den kaçmasına izin verilmemeli.

* rejim kaynakları: "abd güçleri haseke kırsalındaki şeddadi cezaevinde bulunan 80 ışid'liyi ırak'a nakletti."

* operasyona şu ana kadar destek veren ülkeler : azerbaycan, pakistan, katar ve kazakistan.

* abd'nin pkk/ypg ile türkiye arasında arabuluculuk yapma teklifini değerlendiren çavuşoğlu: biz teröristlerle müzakere yapmayız.
- teklifi değerlendiren pkk/ypg sözde komutanı mazlum kobani: "amerikalıların, türklerle aramızda arabuluculuk yapma önerisini kabul ediyoruz" dedi.

* washington büyükelçiliğimiz harekâtla ilgili basın mensuplarını toplayarak, bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. büyükelçi: amacımızı, hedeflerimizi, pyd/pkk/ypg gerçeğini ve abd’nin bu terör örgütüyle işbirliğinin stratejik yanlışlığını anlattık.

* abd maliye bakanı mnuchin: "başkan trump, yeni bir kararname imzalayarak abd yetkililerine türkiye'ye ağır yaptırım uygulanması konusunda yetki verdi. gerekirse türkiye ekonomisini çökertiriz. ancak yaptırımlar şu anlık aktive edilmeyecek."
- türk dışişleri: abd'nin olası yaptırımlarına misliyle mukabelede bulunuruz.
- abd'nin ve trump'ın sürekli tehditlerine ortak tepki gösteren muhalefet, üsler kapatılsın dedi.

* rus telefon şakacısı tarafından aranan senatör lindsey graham, hulusi akar zannettiği muhatabına: "sizin ypg sorununuz gerçek bir sorun. bunu başkan trump'a obama'nın ypg kürtlerine güvenerek büyük bir hata yaptığını anlattım. ypg sorunu konusunda sizi iyi anlıyorum." dedi.

* mesud barzani: "tüm taraflar savaşın durması ve demografik yapının değiştirilmemesi için elinden geleni yapmalı" diyerek pkk/ypg'ye destek verdi.

* kimliği belirsiz savaş uçakları rakka güneyindeki pkk/ypg kontrolünde olan tabka kasabasına ilerleyen rejime ait konvoyu vurdu.

* macaristan'dan barış pınarı harekatı'na destek mesajı: türkiye 4 milyon mülteciyi ülkelerine ulaştırmak istiyorsa bu girişimi desteklenmeli.
macaristan bu destek açıklamalarını daha çok avrupa'ya mülteci gelmesin kaygısıyla yapıyor.

* ab ülkeleri operasyona büyük tepki gösterdi.
- almanya, finlandiya, hollanda ve norveç türkiye'ye silah satışını askıya aldı.
- italya hükümeti; operasyonu gerçekçe göstererek, türkiye’de bulunan samp/t hava savunma füze sistemi’ni çekme kararı aldı.
- macron, trump'tan barış pınarı harekatı'nın 'en kısa zamanda' durdurulmasını talep etti.
- italya, operasyonu kınadı.
- isveç, avrupa birliği dışişleri bakanları toplantısı’nda türkiye’ye silah ambargosu uygulanması teklifini sunma kararı aldı.
- yunanistan, operasyonu kınadı, operasyona derhal son verilmesi çağrısını yaptı.
- polonya dışişleri bakanlığı, operasyondan dolayı endişeli olduklarını ve operasyonun en kısa zamanda bitmesini umduklarını belirtti.

* pkk/ypg destekçileri avrupa'da destek eylemleri ve saldırılar yaptılar.
- türkiye'nin berlin büyükelçiliğine ait araç kundaklandı.
- almanya villingen-schwenningen şehrinde türk derneğine saldırdılar.
- belçika'da türklere saldırdılar.

* mısır'ın çağrısıyla bugün toplanan arap birliği: türkiye'nin suriye operasyonu işgal ve egemenlik ihlalidir.türkiye’ye ekonomik, politik ve turizm alanlarında yaptırım konularını değerlendiriyoruz.
- suudi ticaret odaları başkanı sami alabidi "türkiye’ye yatırım yapmayın. türkiye’ye gitmeyin" çağrısı yaptı.
- filistin dış işleri bakanı operasyona karşı "kınama" yaptıkları iddiasını yalanladı. mahmud abbas, telefonla erdoğan'ı aradı.
- hamas sözcüsü: "hain abbas’ın, yürütülen operasyona karşı çıkmasından dolayı toplumunuzda filistin'e karşı bir tepki oluşmuş durumda. filistin yönetimi zaten israil'in lehine çalışıyor. ne olursa olsun filistin halkı türkiye'yi kalben destekliyor" açıklaması yaptı.

* dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "arap ligi genel sekreteri'nin suriye'nin toprak bütünlüğüne kasteden bir terör örgütü yerine, ülkemizi işgalci olarak suçlaması; bu örgütün suçlarına ortak olmak ve arap dünyasına ihanet etmektir" dedi.

* arap birliği, suriye’yi (esad rejimini) tekrar üye olarak davet etti.

* mısır dışişleri bakanı ile pkk/pyd temsilcisi, türkiye’nin suriye operasyonunu kahire’de özel toplantı ile görüştüler.

* netanyahu: "israil, yiğit kürt halkına insanı yardımda bulunmaya hazır." açıklaması yaptı.

* israil ordusu'nda görevli bazı yedek subaylar, pkk/ypg'ye yardım etmek için netanyahu ve genelkurmay başkanına mektup yolladı.

* türkiye'nin tahran büyükelçiliği duvarlarına pkk yandaşları tarafından barış pınarı harekatı aleyhine mesajlar yazıldı.

* iran eski cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad önceden katılacağını duyurduğu 21-22 ekim'de istanbul'da düzenlenecek olan trt world forum'a barış pınarı harekatı nedeniyle katılmayacağını açıkladı.

* hisar-a alçak irtifa hava savunma füze sistemi, yapılan nihai sistem testlerinde hedefi başarıyla imha etti. seri üretimine başlanacak.

* güney kıbrıs rum yönetiminin 7. parselde hidrokarbon arama lisansı verdiği italyan eni firması, bölgeye savaş gemilerinin gelmesi durumunda sondaj çalışmalarına devam etmeyeceğini açıkladı.

* yunanistan savunma bakanı, fransa’ya ait bir firkateyn’in yakında 7. parsele geleceğini açıkladı.

* reuters: abd, aramco saldırılarının ardından suudi arabistan'a 3,000 asker daha gönderecek.

* suudi arabistan’ın cidde şehri yakınlarında kızıl deniz’den kuzeye doğru yol alan, petrol yüklü iran gemisinde patlama oldu. iran olayın saldırı olduğunu düşünüyor.

devamını okuyayım »