kaset

  • 195
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

rüzgar erkoçlar

öncelikle mutluluğu daim olsun diyeceğim kişidir.

lgbti'lerle anılmak istemesek de toplumun (ekşisözlük dahil bkn. yukarıdaki başlıklar) transfobisine maruz kalıyor. varoluşuna, kişiliğine hastalık diyenler, ona kadın diyenler vb. ne kadar korkunç, ama kendi hayatını yaşıyor ve ona odaklandığı için kimse onu yargılayamaz, lgbti aktivisti olmak zorunda değil. tabii bu kadınlarla ilgili ayrımcı sözler söylemesini gerektirmiyor.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak toplumumuzda ve özellikle ekşisözlük'te çok yaygın (aşağıda açıklayacağım), neyse ki böyle olmayan onu seven eşi, arkadaşları, ailesi ve hayranları var.

transseksüelliğe gelirsek, ufak bir aramayla da bulabilirsiniz ki çocuklar doğduktan sonra 3 yaşından itibaren cinsel kimlikleri konusunda karar verebiliyor ve bazı insanlar olmak istediği bedende olmak istemeyebiliyor, bu insanlığın başlangıcından beri böyle, bilim bunu bir hastalık, bozukluk olarak tanımlamamış. insanlar kadınlık, erkeklik rolleri dışında başka kimliklerde, görünüşlerde olmak yerine bize öğretilen rolleri performe edebiliyor. insanların ne kadar çeşitli olduğunu anlamak istemeyen kişiler, bu öğretilmişliklere o kadar sarılıyor ki, dünya onların çevresinde dönüyor, nasıl ki bundan önce eşcinseller görünmez olduğu için hasta ya da yok olarak kabul ediliyorsa (ki buna kadınların daha az zeki, albinoların hasta, siyah insanların beyazlar gibi olmamasını ekleyebilirsiniz), trans kişiler de bilinen kimlik ve rollerin dışında kaldıkları için yok hükmündeler, günümüzde pek çok trans genç bu nedenle intihar ediyor, ailesi tarafından dışlanıyor, sokaklarda yatıyor, çeçenistan, azerbaycan gibi ülkelerde ölüme sürükleniyor, ya da olmak istemediği bir bedende yaşamak zorunda kalıyor. bu durumun da insanlık halinin doğal bir parçası olduğunu kabul etmeyen kişiler tüm bunları görmeden bu insanları karanlığın içine sürüklüyor, hayatını yaşamayanların kendileri olmadığını bilmeden.

sözün özü, biraz araştırırsanız bulacaksanız ki transseksüellik bir hastalık değil, kişi olmak istediği bedende olabilir, bunun için ameliyat geçirebilir, geçirmeyebilir ama kendini nasıl tanımlıyorsa odur. rüzgar erkoçlar da hayatının iplerini eline alıp kendi yolunda devam eden ve mutlu olan bir kişidir. gerisi boştur.

devamını okuyayım »