kavanoz necati

  • 304
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

karl marx

marx'a yanıldı/söyledikleri çıkmadı diyenler olmuş. çok merak ettim yanıldığı noktaları.

bu adam sermayeye dayalı sistemde para bir noktadan sonra belli başlı grupların eline geçer dedi doğru çıktı.

bu adam sermayenin belli grupların elinde toplanması gelir adaletsizliği doğurur, zengin-fakir ayrımını derinleştirir bu da fırsat eşitsizliği meydana getirir dedi, doğru çıktı.

bu adam fırsat eşitsizliğinin sosyo-kültürel olarak da eşitsizliğe neden olacağını söyledi, doğru çıktı.

bu adam kapitalist ekonomik sistemin bir süre sonra tekelleşeceğini, ardından bu tekelleşmenin emperyalizme evrileceğini söyledi, doğru çıktı.

bu adam kapitalizmin hatalı bir sistem olduğunu öne sürdü ve bu hatanın ekonomik krizleri/buhranları da beraberinde getireceğini söyledi, doğru çıktı.

bu adam parayı elinde bulunduran tekellerin, parası olmayanların emeğini sömüreceğini ve bu sistemin efendi-köle ilişkisi doğuracağını söyledi, doğru çıktı.

bu adam emeği sömürülen işçinin bir noktadan sonra kendi emeğine yabancılaşacağını söyledi, doğru çıktı.

bu adam kapitalist sistemin dayattığı rekabet ortamının, insanı insan yapan çoğu erdemden uzalaştırabileceği tehlikesinin altını çizdi, öngörüsü doğru çıktı.

bu adam, kapitalizm emperyalizme evrilecek dedi, son yüz yılda emperyalist mücadele aldı başını gitti. para belli grupların elinde toplanacak dedi, şu an %1, tüm %99'dan daha fazla paraya sahip. rekabetçiliğin insanı insan yapan özelliklerden uzaklaştıracağını söyledi, günümüzde üste çıkmak için her türlü ahlaksızlığı yapmakta beis görmeyen milyonlarca insan türedi. sömürülen emekçinin kendi emeğine yabancılaşacağını söyledi, bu da doğru çıktı.

bu adam bir tek, sosyalizmin tüm dünyaya yayılacağını ve kapitalist sistemi yok edeceğini düşünürken yanıldı. sırf bu yüzden koskoca düşünürü çöpe atmak lazım öyle mi? marx'ın modası geçti/ marx yanıldı diyenler çıksınlar bir söylesinler marx nerede yanılmış? söyleyin biz de bilelim.

iki büyük savaş, ona yakın iç savaş görmüş bir ülke çöktü diye koskoca sosyalizm yalan çıktı ve marx hatalı kabul edildi.

ama son yüzyılda beş kere küresel ekonomik krize sebebiyet vermiş, sömürgeciliği büyütüp hemen her ülkede iç savaşa neden olmuş, dünyanın tüm kaynaklarını ele geçirmek için her türlü yaptırımın önünü açmış, küreselleşme ve rekabet adı altında insani tüm özellikleri hiçe sayıp, tüm dünyada onu bir metaya dönüştürmüş olan kapitalizm en doğru en geçerli sistem öyle mi? sırf hayatta kaldı diye kapitalizmi savunmak nasıl bir mantık aklım almıyor.

devamını okuyayım »