kayitsiz kalamayan adam

  • 2776
  • 41
  • 4
  • 0
  • dün

çakırsöğüt

2001 yılında türkiyenin tek jandarma komando tugayı idi. sonradan uzman askerler alındı diye okudum. 2000 2001 yıllarında bu birlikte askerlik yaptım. çok sık kaza ve intihar ile asker ölüyordu. kurmay yarbay tarafından toplanıp iştimaya alındık. adam elinde kağıt ile başladı konuşmaya. bilmem kaç senedir bu birlik yüzlerce operasyon düzenledi tek şehit vermedi ama şu kadar intihar şu kadar kaza sonucu ölen şu kadar şakalaşma sonucu ölen yaralanan oldu demişti.

çıkılan opresyonlar kalabalık olduğundan hiç bir şekilde pkk tarafından kesin galibiyet sayılacak çatışmalar mümkün değildi. önceden haber aldıkları ve zaten gürültüsünü duydukları bu kalabalık kolay lokma değildi. bölgede muhabere gücü en yüksek birlik aşağu yukarı bu tugaydı. zaten bağlı birliklerle beraber çok fazla unsuru vardı.

o günlerce süren yürümeler olmasa yine gidip yaşamak istediğim yerdir.

ilk çıktığım operasyonda gabar dağında seslice taburunda terzi odasının kapısını çaldım. ben henüz 4 aylık askerdim. önümde en az 13 ay vardı. yürümekten bitap düşmüş üstüm başım ıslak ve uykusuz olmama rağmen komando mağruriyeti ile selam verdim. şuraya yatsam uyarmı dedim. bu kaşarlanmış askerler hemen "geç birader ayıp ettin" dediler. ben yatmaya hazırlanırken bir şişe viski çıkarıp bi duble uzattılar. biri diğerine " bunlar olmasa götümüzü kimse koruyamayacak adamlar anasının nikahından kalkıp operasyona geliyor" derken viskiyi içtim ve su olmayan yerde nerden bulmuş pezevenkler diyerekten uyudum.

bir efsaneydi çakırsöğüt. hafızamda hep öyle kalacak.

devamını okuyayım »