kbnk

  • kaotik nötral (28)
  • 826
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

oruçlunun ağız kokusu

aç kalan ve susuzluktan dili damağı kuruyan herkesin yaydığı sevimsiz rayiha...

özellikle şu sıcak yaz günlerinde, üstelik süresi de hayli uzayan açlığın ve susuzluğun, bütün dikkatlere rağmen, oruç tutanlarda benzeri kokuyu meydana getirmesi doğaldır.

doğal olmayan, bu gerçeğin farkında olmadan, sahurda baharatlı maharatlı şeyleri yemekten çekinmemektir.

doğal olmayan, yiyeceğine içeceğine dikkat etmediği gibi, bunun akşama kadar yaratacağı rahatsızlığın farkında olmadan, üstelik bir diğer dini emir olmasına da aldırmadan, ağzını ve dişlerini doğru dürüst temizlemeden, fırçalamadan insan içine çıkmaktır.

doğal olmayan, meydana gelen bu tabii durumu, başkalarına rahatsızlık vermeden geçiştirmeyi bilmemektir.

doğal olmayan, bu kokunun herkesi rahatsız edeceği gerçeğinden hareketle tedbirli davranmamak, özellikle oruç tutmayanların ve oruca karşı olanların tepkisini çekmektir.

peki, ne yapılabilir?

özellikle namaz kılanlar, her abdest aldıklarında dişlerini güzelce fırçalayıp ağız temizliğine daha bir özen gösterebilirler.

daha az konuşabilirler, konuşurken fazla yaklaşmayabilirler.

şekersiz ve bir gün öncesinden çiğnenmiş bir damla sakızlı çiklet çiğneyebilirler.

bazı arkadaşlarımız hemen "çiklet orucu bozar mı, bozmaz mı" tartışması açmak isteyeceklerdir.

orucu normal olarak yenecek ve içecek bir şey bozar. çiklette ne yenmeye, ne içilmeye müsait bir şey yoktur.

ayrıca orucun bozulması için dolaylı olarak bir şeyi yeme ve içme niyeti olması gerekir. oysa çiklet çiğnemekte yemek ve içmekle ilgili bir niyet olmadığı gibi, tam tersine oruç dolayısıyla başkalarına verilen bir zararın önlenmesi gibi faydalı ve iyi bir niyet vardır.

islam'da her şey "iyi niyet" esası üzerine oturmuştur. niyetiniz kötüyse yaptığınız iyi bir iş de olsa hiç kıymeti yoktur.

ayrıca islâm'ın yapılmasını ve yapılmamasını emrettiği her şeyde bir anlam, bir fayda, bir yarar, bir fonksiyon vardır. asla zarar söz konusu değildir.

oruç tutmanın insana düşündürmesi ve kazandırması gereken özellikleri düşünürsek, herhalde ağız kokusuyla insanların rahatsız edilmesi gibi bir amacı olduğunu söyleyemeyiz.

islâm'da ayrıca, akla mantığa aykırı hiçbir eylem de emredilmemiştir.

devamını okuyayım »
19.07.2012 16:34