kedisel

  • azimli
  • anadolu çocuğu (309)
  • 1009
  • 7
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

hpv

küçücük çocuklarda bile sadece tuvaletten kapılabilen lanet bir virüs. hamam, spor salonu, tuvalet, havlu, şezlong... popomuzu çıplak koyduğumuz her yerden cilde bulaşabiliyor. arkadaşımın küçücük kızı havuzdan sonra oturduğu plastik sandalyeden baldır kısmına aldı bu virüsü mesela.
cinsel organlara yani rahmin, vajinanın içine, anüsün veya penis çevresineyse cinsel yolla bulaşıyor.
aşısı koruyabilir ama çok fazla risk taşıyor. aşı endeniyle hayatı mahvolmuş insanların bir araya gelip konuştukları forumlarda yazılanlar çok korkunç.
ben 3 doz aşı olmuştum. tanesi 480 küsürdü o zaman. aile bütçemiz sarsıldı.
kaç kişi bu aşıyı olabilir acaba korunmak adına? onu geçtim, gerçekten yan etkileri çok fazlaydı. beni 1 yıl boyunca süründürdü aşı.
temiz olmayan yere oturmayacaksın ama işte özellikle yaz aylarında bunu ne kadar önleyebilirsin. cildin temas ediyor bir sürü şeyle.
yan etkileri ve hatta ciddi olumsuz sonuçları hakkında yazılanları okuduktan sonra kızıma ergenlikte yaptırır mıyım bilmiyorum ama oturduğu yerlere dikkat etmesini, alafranga tuvalet kullanmamasını, herhangi bir sandalye ya da mindere otururken altına bir peçete koymasını söylüyorum.
başka da yapılacak bir şey yok.
doktor yakınımdan duyduğum kadarıyla hastanelerde dermatoloji bölümleri sırf bu işle uğraşıyormuş. gelene fıs fıs, gidene fıs fıs diyordu.
dolayısıyla bu kadar yaygın olmasının sebebi cinsel ilişki olduğu kadar, hastalık taşıyıcıların temas ettiği yüzeyler ve eşyalar aynı zamanda.
edit: kanser konusundaysa, kansere yol açacak diye bir kanun yok. rahmin ağzındaysa evet kanser riski büyük ama ciltteyse önlenebilir. vücuttan virüs atılmıyor ve her bağışıklığın düştüğünde o güçleniyor. dolayısıyla sağlıklı yaşam vücuda alınan virüsün kansere dönüşmesini önleyebilir. ama rahim ağzı için dediğim gibi mutlaka sıkı doktor kontrolünde bir yaşam sürdürmek gerekir.

devamını okuyayım »