kedisevmeyenesaldirdim

  • 1077
  • 15
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

perseid göktaşı yağmuru

ağustos gelse de artık izleyebilsek dediğim göktaşı yağmuru. diğer göktaşı yağmurlarından farkı tarihidir.
kış aylarına denk gelmemesi ve yazın havanın en açık olduğu zamana denk gelmesi sebebiyle kuzey yarım kürenin en popüler göktaşı yağmurudur.
son 3 yıldır kamp yaparak karşıladığım doğa olayını bu sene yine kamp yaparak gözlemlemek istiyorum.

izlemek isteyenlere tavsiye vermek gerekirse ;
öncelikle imkânınız varsa yaşadığınız bölgeye göre en yakın ışıksız alana gitmelisiniz. bu ışıksız alanlar genelde yerleşim yeri olmayan orman ve sahil bölgeleri, göl ve baraj kenarları hatta yaylalar bile olabilir.

bulunduğunuz konuma en yakın ve uygun yeri tespit edebilmek için ışık kirliliği haritasından yardım alabilirsiniz.
gecenin ilk saatlerinde perseus takımyıldızı
yönünde asteroidler daha yoğun olsa bile ilerleyen saatlerde yoğunluk bütün gökyüzüne yayılacaktır. unutmayın başlangıcı ne kadar perseus takımyıldızı olsa da saat 12 den sonra gökyüzünün her yerinde yanan bir asteroid görmeniz mümkün.

eğer yine de perseus takımyıldızının tam olarak yerini tespit edemiyorsanız telefonunuza sky map veya onun işlevinde olan gökyüzü haritası uygulamalarını yükleyip yardım alabilirsiniz. (hatta genel olarak gökyüzü haritası türevi uygulamaları normal zamanlarda canınız sıkıldığında da kullanabilirsiniz. baktığınız şeyin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu öğrenmek bile heyecan verici.)

gözlem yaparken genel olarak gökyüzünde bir tarafa odaklanmak yerine olabildiğince geniş açıdan gökyüzünün tamamını kapsayabilecek şekilde gözlem yapmak daha fazla asteroid görmenize yardımcı olacaktır.

olası boyun ağrılarını önlemek ve konforlu bir seyir keyfi yaşamak istiyorsanız mat, şezlong, kilim vb gibi şeylerin üzerine uzanmak en uygun pozisyon olacaktır. böylece tüm gökyüzünü de radarınıza almış olacaksınız.

gözlem bölgesi olarak gökyüzünü daha açık ve kusursuz görebilmek için yakınızda ağaç yada gökyüzünün görüşünü engelleyecek şeylerin olmaması daha yararınıza olacaktır.

gözlerin karanlığa alışıp ışık kirliliğinden etkilenmemesi için el feneri, cep telefonu vb ışıklı cihazları mümkün olduğunca az kullanmalısınız.

gökyüzüne kesintisiz baktığınız her dakika gözleminiz kaliteli hale gelecek ve gördüğünüz yıldız, gezegen sayısı hızla artacaktır.

3 yıllık deneyimlerime göre söylemek isterim ki bu kriterlere uyarsanız 2-3 saatte yaklaşık 100 - 200 arası göktaşı imhasına şahit olabilirsiniz.

devamını okuyayım »