kefelon

  • 259
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

kitap vs e-kitap

uzun zamandır hakkında yazı yazmayı planladığım bir versus. kısmet bugüneymiş.

3 yıl e-kitap okuyucu kullanıp sonrasında basılı kitaba dönen biri olarak iki tarafı da net olarak gördüğüm için bu konu hakkında biraz konuşmam sorun olmaz sanırsam.

öncelikle bir teknoloji sever olarak e-kitap okuyucuları ilk çıktığı andan itibaren takip ediyordum. düzeyli bir ilişki içerisinde olduğum babil.com'un alt markası calibro çıktığında artık bu merakımı giderme isteği duyarak giriş seviyesi cihazlardan olan calibro basic ile ilk e-kitap okuyucuma sahip oldum. dokunmatik ekranı bile olmayan oldukça basit bir aletti ama o zaman ki 100-150 tl'lik fiyatıyla bir deneme yapmak için bana göre en uygun cihazdı. doğrusunu söylemek gerekirse e-kitap servisi meritokrasi içerisindeki binlerce kitapta ilgimi çekti. bu tarz yollardan epub kitap elde etmenin etikliği üzerine tartışmaya girmek istemiyorum ama bana göre bir kütüphane görevi görüyordu meritokrasi. o yüzden benim için e-kitap okuyucuların ilk artısı kitaplara ücretsiz ulaşım oldu.

ilk yıl okumalarım cihazın verdiği heyecanla birlikte oldukça keyifliydi. hatta önüme açılan binlerce kitabın da sarhoşluğu biraz kafamı karıştırdı. açıkça söylemek gerekirse 4 gb hafızalı okuyucunuzda 3000-4000 kitap ile birlikte gezmek size bir taşınabilir kütüphane sağlasa dahi okumayı heyecanla beklediğiniz her kitap elinizde olduğu için biraz kafanız bulanıyor.

bir-iki yıl sonra kindle'a geçiş yaptım ve bu kadar fark yaratabileceğini hiç düşünmemiştim. yabancı dilde okuma yapmayı seviyorsanız sözlük özelliği resmen temel bir ihtiyaç kadar gerekli. altını çizdiğiniz yerleri hesabınızda görmek, goodreads bağlantısı, heves veren istatistikler vs. derken kindle'a geçişimle sanki e-kitap okuyucuya yeni kavuşmuş gibiydim.

haliyle bu tarz özellikler, hafifliği, taşınabilirliği vb. şeyleri düşünerek bu devirde nasıl hala basılı kitap okuyorlar diye düşünmeden edemiyordum. yatarak kitap okuma zevki bile e-kitaba geçmek için yeterli bir sebep gibiydi benim için. gelip "kitabın kokusu olmalı" yazanlardan birini elime geçirsem kavga edecek kadar fanboyu olmuştum e-kitabın. tabii alttan alta içimi kemiren bir duygu hariç.

bu duygu her kitap bitişinde başıma gelen boşluk hissiydi. kitap kokusu fantezisi yaşayacak halim yoktu ama e-kitap okuyucu ile bitirdiğiniz bir kitap sonrası yine elinizdeki okuyucu ile baş başa kalıyorsunuz. bitmiş bir kitabı kaldırıp rafa yerleştirmenin insanda yaratabileceği duygu hakkında gerçekten hiçbir fikrim yokmuş. ilerlemenizi bir sayıya bakarak değilde ayracı kitabın içinde bıraktığınız yerden anlamanızın sizi daha çok heyecanladırağını düşünmüyorsunuz ama bunlar oluyor maalesef.

temel içgüdülerimizden bazıları resmen basılı kitaplarla iç içe geçmişler. bunlar benim fark edebildiklerim ama bu tarz daha bir çok duygu içine giriyorsunuz basılı kitap okurken. bunlarda haliyle hem okuma keyfinizi, hem okuma hızınızı hem de okuduğunuzu anlamanızı net olarak etkiliyor.

dönüp rafa bakınca önceden okuduğunuz bitmiş kitapları görmek bile sizi farklı düşüncelere itiyor. tabii e-kitap okuyucu almayın gibi bir sonuca gitmeye çalışmıyorum. hatta ben bile bu farkındalığı şans eseri elimdeki iki okuyucuda satıp yeni bir tane alana kadar bir kaç basılı kitap okuyunca kavradım.

sürekli seyahat eden veya yabancı dilde içerikler okumayı seven biriyseniz e-kitap okuyucu almanızı mutlaka öneririm. ancak bu okuyucunun yanında evdeyken basılı kitap okumaya devam etmeniz gerekir. yani bana göre ideal çözüm ihtiyaca göre hem e-kitap okuyucu hem de kitap bulundurmaktır.

benim durumumda ise sadece basılı ile devam edebilirsiniz. hareket halinde iken bir yere odaklanınca mide bulantısı yaşadığım için yolculuklarda zaten kitap okuyamıyorum. ek olarak yabancı dilde okuma yapmaya çalışma gibi bir durumumda en azından şimdilik olmadığı için sadece basılı kitap kullanıyorum.

basılı kitap satın alma konusunda cepteteb ve enpara gibi şubesiz bankaların kampanyalarını takip ederseniz kitapyurdu vb. sitelerden %50 indirimli satın alabiliyorsunuz. örneğin iki aydır her ay 80 tl'lik kitap alıp sadece 40 tl ödüyorum. internet fiyatlarının üzerine %50 indirim oluna bedavaya gelmiş gibi oluyor neredeyse her kitabım. bu tarz kitap kampanyaları son zamanlarda çok popüler ve her ay bu iki bankadan biri mutlaka yapıyor. o yüzden okuma hızımdan çok daha fazla kitap sahibi bile olabiliyorum kampanyalar ile.

sonuç olarak benim düşüncelerim bu şekilde. biraz uzun bir yazı oldu ama basılı kitaba geri dönme kararımın her ayrıntısına değinmek istedim.

dipnot: lütfen telefon, bilgisayar veya tabletle e-kitap okumaktan bahsetmeyin. hiçbir şekilde yapılmıyor. yapıyorum diyenlerin %99'u da okuyorum zannediyor.

edit: baksettiğim kampanyalar;
cepteteb kitapyurdu: https://www.kitapyurdu.com/…tion&information_id=136
enpara kideaga: https://kidega.com/enpara-kitap-kampanyasi

devamını okuyayım »