kelimelerveseyler

  • 123
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

üniversitelerde makale yazmanın öğretilmemesi

üniversitelerde makale yazmayı öğretmediklerinden yakınmışlar. kötü örnekler olmakla birlikte asgari düzeyde lisans mezunu olan herkesin -üzerine elbette kendi çabasını koyarak- makale yazmayı/bilimsel bir araştırma nasıl yapılır'ı bilerek mezun olduğunu-olması gerektiğini- düşünüyorum.
üniversitelerde lisans düzeyinde bilimsel araştırma teknikleri dersleri bulunuyor ve evet zorunlu. lisansüstünde ise "ileri araştırma teknikleri" dersi ve "seminer" dersi zorunlu olarak bulunuyor.
peki lisans seviyesinde bilimsel araştırma teknikleri dersi sonunda öğrenciler makale yazabilsin diye daha doğrusu bilimsel bir araştırma yapabilsinler diye neler öğretiliyor?
1. öncelikle bilimsel bir araştırma nedir ve ne gibi özellikler taşımalıdır veya taşımamalıdır? bu soru üzerinden anlatıma başlayan akademisyenin -ne yazık ki insafına kalmış- size örnekler üzerinden ve hatta pratikler yaptırarak öğretmesi ve sizlerin de öğrenmesi gerekiyor.
bu konuda yapılmış binlerce çalışma var. herhangi bir kitabı takip etse bile bir çalışmayı gördüğünüzde akademik olup olmadığını anlamanıza yarayacak eleştirel düşünme yeteneğinizi geliştirecek türlü pratikler yaptırabilir. buna vakit kalmazsa bile örnek verip geçebilir. sınıftaki tahtaya makale/bilimsel araştırma örnekleri yansıtabilir. çeşitli örneklerle öğrencinin aşina olması sağlanabilir.
bu konuda yardımcı olacak siteleri sizinle paylaşabilir. bize hocamız yök tez'de nasıl arama yapılır, goole scholar nasıl kullanılır bunu bile anlamıştı. yani oldukça temelden bir anlatım yapmıştı.
2. intihal: ders sorumlusu, akademik yazımda intihalin -birinin fikrini, yazdıklarını kısmen veya olduğu gibi çalmanın- nasıl yapılacağını -evet nasıl yapılacağını- göstererek sizi bu durumdan men etmeye çalışır. çünkü inanın intihal konusu derslerde çok havada kalıyor ve yeterli örnekler gösterilmezse neler olduğunu- olabileceğini çok iyi biliyoruz -ki türkiye'deki tezlerin kalitesi ortada ne yazık ki-
bizlere ders sorumlusu pratikler yaptırmıştı. sosyal bilimler alanında yazılmış bir makalenin bir kısmını okumamızı ve o an alıntı yapacağımız şekilde yazmamızı istemişti. böylelikle doğrudan, dolaylı ve özet şeklinde alıntı yapmayı öğrenmiştik -(bkz: the power of practice) birkaç pratikten ve arkadaşlarımızın yazdıklarını da dinledikten sonra konu iyice yerleşmişti.
3. citation yani alıntı yapmak: ne yaparsak intihale sebebiyet verdiğimizi anladıktan sonra nasıl alıntı yapacağımız öğretilir. burada her okulun ya da derginin farklı bir alıntı yapma stili bulunmaktadır. bunlar üzerinden yine örneklerle öğretilir. gerekirse öğrencilere mini ödevler verilir, evde pratik yapmaları istenir. ortak bir mail havuzu oluşturularak öğrencilerin kendilerinin veya arkadaşlarının hatalarını görmeleri sağlanabilir.
bunun yanında okulun tez yazım klavuzu üzerinde çalışılır. bu da oldukça fayda sağlar.
4. bilimsel bir çalışmanın kompozisyonunu kurmak: temel bazı gereksinimleri öğrendikten sonra tıpkı çocukken yaptığımız kompozisyon ödevlerinde olduğu gibi bilimsel çalışmanın kompozisyonunun nasıl kurulacağı anlatılır. abstract yani öz,özet nasıl yazılır -özet kısmına "aslında ne yazılmalıdır" ve "ne yazılmamalıdır"- giriş kısmında nelere dikkat edilmelidir. başlık seçerken nasıl bir yol izlenmelidir, sonuç kısmında konu nasıl toparlanmalıdır, nelerden bahsedilmesi gerekir gibi gerekli olan bilgiler verilir.
5. sonuç olarak belki de en önemlisi mini bir ödev konusu belirleyip turnitin'e veya yerli turnitinimiz "intihal.net"e yüklemek kaydıyla -bakın bu çok önemli, çünkü kopyala yapıştır ile ödevlerini yapıyorlar- öğrencinin bilgisi test edilmelidir.
bunlar elbette çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. ancak 14 haftalık ders dönemi düşünüldüğünde makale yazmayı öğrenmeden mezun olmak neredeyse imkansız görünüyor. yani her öğrenci en asgari düzeyde anlattıklarımı bilerek lisans seviyesinden mezun olmalı zaten. dersin sorumlusunun size her şeyi öğretemeyeceğini bunun yanında üniversitenin ve ders sorumlusunun biraz da yol gösterici bir işlevinin olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

devamını okuyayım »