kelimesiz

  • 354
  • 3
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

enis batur

sinema ile ilgili çeşitli yazılarının derlendiği enis batur'dan sinema yazıları adlı kitabı zamanında es yayınları tarafından yayımlanmış yazar.

örnek bir metin:

"cii

not: tarr için

herşeye yetişilecek diye bir kural iyi ki yok: herşeye yetişmek olanaksız. işte, gözümün önünden geçip giden, kaçan bir fırsat. geç fark ettiğim için. dün, studio ursulines'da tek kerelik bir gösterimde bela tarr'ın yedi buçuk saatlik filmi gösterilmiş: iblisin tangosu* (1991-94 yapımı bir siyah-beyaz). yakalayamadığım için şundan hayıflanıyorum: bir daha yakalama şansım çok düşük - bir olasılık, video kaydına ulaşabilmek, o da zayıf olasılık.
1955 doğumlu bir macar yönetmeni bela tarr; 1977'den başlayarak aile yuvası*, prefabrike ilişkiler*, güz almanağı*, yitim* gibi uzun filimler, bir de epey kısa filim gerçekleştirmiş. yakın takipçiler herhalde tanıyorlardır onu, ben adını ilk kez duyuyorum.
en çok tarkovski'yle*, inancını yitirmiş bir tarkovski'yle karşılaştırılmış bir sinema dünyası var. beni, açıkçası, yalnızca son filmi ilgilendirdi, uzun filimler her zaman üzerimde mıknatıs etkisi yarattığı için. macar köylüleri, çiftlik yaşamı, onların zaman felsefeleri, gerilimleri üzerine bir epik çalışma belli ki. günümüzün moron hikâyelerini andıran bir yanı yok pek. yönetmenle yapılmış bir söyleşi okudum bu arada: başlangıçta sorunların toplumsal-siyasal düzlemde oluştuğunu sanıyor, filimlerimi öyle yapıyordum, diyor: şimdi biliyorum ki sorunlar ontolojik düzlemde biçimleniyor.
iblisin tangosu'nu kaçırdığım için hayıflanmakta haksız mıyım?"

devamını okuyayım »
19.07.2017 23:07