kendikalesinegolatankaleci

  • 438
  • 4
  • 2
  • 0
  • dün

schengen vizesi

2 ayda alındığında insanda farklı beklentiler uyandıran avrupa'ya giriş vizesi. mesela ben ilk defa schengen aldığımda gittiğim ülkede böyle herkesin saygın temiz kurallı olduğunu bekledim. çünkü ülkelerine girmek için 2 ay bekledik onlarca evrak hazırladık konsolosluk kapılarında dikildik. ama hiç öyle olmadı ilk yurt dışı deneyimim olan ispanya'da herşey olağan ve sıradandı. işin ilginci istanbul atatürk havalimanında 3 kere pasaport gösterip vizemin incelemesinden sonra gittiğm 4 ülkenin havalimanında pasaportuma şöyle göz ucu ile bakıldı iplenmedi bile. portekiz'den oturma izni aldıktan sonra pasaportuma bile bakmadılar ne italya'da ne de ispanya'da. avrupa içi uçuşlarda bu konu çok rahat hatta portekize ilk gittiğimde şüphe yaptım polisi aradım havalimanında kontrol edicekmisiniz diye inan göz ucu ile baktılar yürüsem rahatça giderdim herhangi bir kontrole maruz kalmadan.

şimdi avrupa'da birçok dandik ülkeye vize uygulanmamasına rağmen türkiye vatandaşlarına vize uygulanması ne kadar gerekli tartışılması lazım. mesela avrupa birliği kapsamında programlara katılan üniversite öğrencilerine uygulanmamalı bence ya da sanatçılara kamu görevlilerine
yeşil pasaport demeyin onu almak içinde oldukça sıkı bir prosedür aşmak gerekiyor bilmiyorum bu vize saçmalığı bir yerde bitmeli artık.

en kötüsüde uzak diyarlarda neden vizeye tabi olduğumuzu yabancılara anlatmak.

devamını okuyayım »
18.11.2011 02:27