kent yorgunu

  • çetrefilli (380)
  • 885
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

24 ekim 2010 fenerbahçe galatasaray maçı

tribünler arası telefon trafiğinin sabah saatleri yaklaştıkça tavan yaptığı maç. eh sabahlama kalmadı, mevzular biteli yıllar oluyor, artık böyle yapılıyor bağlantılar. aynı ekmeği suyu paylaştığımız, yıllardır her haltı beraber yediğimiz adamlarla deli gibi atışmaya başladık bile. telefon açıp ''kent yorgunu cimboma koymaya şu kadar saat kaldı'' diyenler de, biz de rakı içiyoruz. şuan tek ortak noktamız bu. rakı. böyledir istanbul derbisi. rakı çok yakışır bu maça. tutkuludur çünkü. yarın küfürleşicez karşılıklı, atışıcaz, maratondan eller kollar kalkacak bize doğru, gırtlaklar kesilecek parmaklarla, biz koltukları kırarız büyük ihtimal, dönüş yolunda emniyetle atışıp küfürler savuracağız fenere, sokak aralarından şişeler fırlatılacak üzerimize, 90 dk boyunca aklımız fikrimiz tutulacak karşılıksız sevdalarımıza. 1 hafta 10 gün gerilecek ipler sonra en fazla 15.günde birlikte içicez rakımızı. tribün alemi böyle garip bir alem.

bu derbinin adı konulamayan güzelliği, hırsı, garipliği, tadı ve manyaklığı da burda zaten. siyasi, dini, politikayla ilgili, sosyal, ekonomik bir nedeni yok bu rekabetin, hasımlığın, düşmanlığın, nefretin ve nefretten doğan garip hislerin. bizim tribünü 20 yıldır hakkını vererek kovalayan ama kardeşi babası fenerli olan adamlar tanıyorum, tersi bir durumda söz konusu fener tribünlerinde. fenerbahçe'yi temsil ettiği tüm değerlerle sevmemek başka bir duygu işte sadece cimbomlu olmakla ilintili başka bir nedeni yok tıpkı suyun karşı tarafında ki khalkedonluların bizim için hissettikleri gibi. arada saygı var tabiki. şüphesiz. fenere saygı duymayan galatasaraylı veya cimboma saygı duymayan fenerli bu derbinin tadını çıkaramaz o ruhu hissedemez zaten. bir galatasaraylı feneri, fenerli de galatasaray'ı sevmesin lütfen. saygı duysun ama sevmesin. kimse yapmacık olmasın. bu işin tadı tuzu bu.

bu kadar endüstriyelliğe batmış, sabahlama geleneğini kaybetmiş, değerlerini yitirmeye başlayan bir tribün kültürü ortamını dahi ayakta tutabilen bir derbidir bu. internetten bahis oranlarıyla rakibine saldıranlarla veya kendi taraftarına bile net üzerinden karaborsa çekenlerle değil, nefret ettiğim takımı kovalayıp benim hayatımın anlamından nefret eden ve gecenin bu saatinde telefon açıp kendilerine küfür etmemi sağlayan ve şuan suyun karşı tarafında rakı içen adamlarla sevdim ben bu derbiyi. fonda zeki müren eski bir 45'likten söylüyor ve ulan galatasaray böyle bir kara sevda kara toprakta biter.

devamını okuyayım »