kesesini kaybeden kanguru

  • 2744
  • 125
  • 45
  • 4
  • dün

1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

doğa için yaptıklarına inanmak için çok saf veya ağır mal olmak lazım.
doğa adına ne varsa katledip, beton döken bir zihniyet mi düşünecek doğayı ??.
hayır tam da ekonomik kriz arefesinde, poşet fiyatlarının arttığı bir dönemde olması da zaten tesadüf olsa gerek!!.
yani yandaş bim ve a101 ile alakası yoktur kesin. yani neredeyse 15 bin şubeye sahipler, bir şubeden 100 poşet bile çıksa, bu 1.5 milyon poşet yapıyor!! evet, doğa için!!.

hadi çomarları kırmayalım. doğayı seven, hürmet eden yüce iktidarın, bu işi doğa için yaptığını düşünelim.
poşeti para ile satarak mı doğa korunur ??. hani eğitim, hani bilinç. yahu 1564 kez kağıt vs. yani evsel atık dışı için, çöp konteynerleri koymuşlardı ama cehalet içinde yüzen halk, o konteynerlara yine gidip evsel atığını atmışlardı.

yine bu yaz ege kıyılarına tatile gittim. komple gezdim. rezalet idi. oradaki çöpleri toplayıp, işlesen türkiye ayağa kalkar!!.
her yer çöp, pislik. ki çoğu poşetten ziyade plastik şişe!! aa, o zaman plastik şişeden de depozito alalım, doğayı koruma için.

arkadaş sokaklara bakın hele. pislik içinde. adam o poşeti parayla da alsa, öpücükle de yine çöpünü hoyratça atacak.

sen önce eğitim ver, bilinç ver. olmadı ceza ver. ama yok bunlar. ne var peki ??. yandaşı ihya etme, çomarı kandırma falan var.

bir de çomarlar şunu diyor, ölüyorum gülmekten "ama avrupa da var" ulan o avrupa hani kafir ve hain idi. ne oldu birden avrupa'yı örnek alır oldunuz. batı hani pis idi, kafir idi. işinize gelince kral oluyor birden!.

not: yukarıdaki yazıyı neredeyse 2 ay önce yazıp, kenar'a atmışım ve unutmuşum. dediklerim ne kadar doğru imiş meğersem.
zira; (bkz: poşet vergisi) (bkz: 25 kuruşa satılacak poşetin 15 kuruşu hazine'ye)

yani günde 1.5 milyon poşet gitse, 225 bin tl saraya, pardon hazineye gidecek. ayda ortalama 6-7 milyon tl ediyor bu. yılda 81 milyon tl. tatlı para, beleş para!.

artık bol bol ejder meyvesi yerler, bol bol belçika'da mağaza kapatıp, çanta alırlar!!. ortamlarda doğa için dersin zaten kim bilecek ki. *

devamını okuyayım »
30.12.2018 21:04