keskin kurpe

  • 594
  • 2
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

sovyet sosyalist cumhuriyetleri birliği

bu sistemin içinde yaşayan 4-5 kişiyle bizzat konuştum. birincisi 1996-1997 yılları olmalı, çeçenistan'dan gelen biriydi. ekonomik olarak çok rahat olduklarını, ne ev ne yakıt sıkıntısı çektiklerini, çok mutlu olduklarını söylemişti. şaşırmıştım.

diğerleri, 1999-2000 gibi olmalı, 3 4 kişilik bir muhacir grubuydu. bu arkadaşlara da, kurtlu olduğum için, sormuştum ve yine benzer şeyler söylemişler ve sistemi özlemle anmışlardı.

"özgürlük bizim için çok önemliydi, bunalıyorduk." demedi hiçbiri. bu noktada manasız bir eleştiri var bence de. şöyle anlatayım: bir akvaryuma bakıp da "ya bu balıklar ne kadar da mutsuzdur, engin denizlere çıkamıyor, küçücük bir akvaryumda hayatlarını geçiriyorlar, ne kadar sıkılıyorlardır." demek iki nedenle anlamsızdır:

1- balıklar düşünemez, çok unutkanlardır.
2- hadi düşündüler diyelim, engin denizlerin ne olduğunu hiç bilmeyen bir balık bunun hayalini kuramadığı gibi, eksikliğini de hissetmez.

yani sistem içinde yaşayan bireylerin çoğunluğunun özgürlük hasretiyle yanıp tutuştuğunu falan sanmam. bu, şimdi bize böyle görünüyor; ama oradaki insan için önemsiz ayrıntılardır. mesela ben şimdi de medyayı takip etmiyorum. takip etmiyorum da ne oluyor benim reel hayatımda. hiç.

diğer yandan şu eleştirilere de katılmıyorum: "sscb dağıldı, her yerde kargaşa çıktı." tamam da saddam gidince de birçok karışıklık çıktı, osmanlı dağılınca da. bu argümanı öne sürenler o zaman osmanlıyı da bu anlamda hayırla yad ediyorlar mıdır? sanmam. bu durum, yıkılan sistemin mutlak anlamda iyi olduğunun göstergesi midir?

bir diğer husus da "rus halkının % 90'ı eski sscb günlerini özlüyor."a getirilen rusya'da komünist parti'nin az oy aldığı argümanı. bu oy verme meselesi ilginçtir. bence oy oranının düşüklüğü "komünist parti'ye oy versem ne olacak ki." düşüncesidir. bence akp'nin yüksek oy almasındaki bir diğer sebep de budur. "bbp'ye oy versem ne olacak ki.", "saadet'e oy versem ne olacak ki." diyip birçok kişi boşa gitmesin diye yine tutup akp'ye oy veriyor. dönem dönem ecevit'in ve erbakan'ın yükleşini ben halkın planlı bir hareketine değil, "şu ankilere vereceğime gidip bunlara vereyim." düşüncesine, yani genel bir memnuniyetsizliğe yoruyorum ki zaten kısa süre sonra bu tepki oyları geri çekildi. şu anda artık taşlar yerine oturdu, kolay kolay başka bir sol parti çıkmaz, başka bir milliyetçi parti çıkmaz. akp ise bir ideoloji partisi olmadığı için, işler kötü giderse her an alaşağı olmaya mahkumdur. velhasıl rusya'da putin rejimi sallansa ve işler gerçekten kötüye gitse, halktan yoğun bir şikayet dalgası yükselse ve o sırada komunist parti kadrolarıyla halka umut aşılasa, pekala da iktidara gelebilecek kadar yüksek oy alabilir. ama halk bence şu an komunist parti'ye güven duymuyor ve putin rejiminden göreceli olarak memnun. mesela putin bir gün çıkıp dese ki "beyler o değil de bu sosyalizm şaka maka iyiydi ya, dönsek mi ya la eski sisteme." halk büyük oranda destek verir.

velhasıl bence "halkın % 90'ı eski sistemi özlüyor." argümanı bence doğrudur.

not: solcu değilim.

devamını okuyayım »
24.02.2017 11:46