kibmelez

  • hippi (406)
  • 506
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

işe iade davası

genelde işçi lehine sonuçlansa da aslında patron dostu davalardır.

işveren işçiyi işe almayı mahkeme kararı ile kabul ederse;

30 gün içinde işe başlatma çağrısı yapmak zorundadır.

işçi de bu karara 10 gün içinde uymalıdır.

niye patron 30 günde çağırıyor da işçi 10 günde başlıyor. o da çağrıdan 30 gün sonra başlasın. veya patron da 10 gün içinde çağrı yapsın. ona gelince 30 gün, bana gelince 10 gün.

ayrıca 4857 sayılı iş kanunu' nda dava seri muhakeme usulüne göre iki ay içinde sonuçlandırılır. mahkemece verilen kararın temyizi halinde, yargıtay bir ay içinde kesin olarak karar verir. hükmü bulunuyor. ve kararlar verilirken, hacı kanunda böyle sana en çok 4-8 maaş her neyse onu veririz deniyor. niye? dava 2 yıl sürerse 24 ay tazminat vermen lazım.

bir de kıdem, ihbar, izin v.s. paralarını almadan atılırsanız, işe iade davası ile beraber bu davaları açamıyorsunuz. neymiş efendim onlar alacak davalarıymış. 2 yıl sonra işe iade davanız sonuçlanıyor, sonra alacak davası açıyorsunuz, 6 ay, 1 sene sonra da onları alıyorsunuz. niye? adam beni tazminatsız kapının önüne koydu. işe iade ile beraber o dava da görülsün. ha fesih geçersiz mi dendi, o adam bana dava açsın, o benden parasını almaya çalışsın, veya daha kolay bir kozu var maaşımdan kessin hiç elime geçmeden. patron dostu deyince kızıyorsunuz.

ha bir de karar verildi. kaybettiniz diyelim. temyize gittiniz. karşı tarafın avukatları, temyiz kararı sonucunu beklemeden, avukatlık paralarını istiyor, alamazlarsa arabanıza, bankanıza haciz koyduruyorlar. lan olum bi dur. temyiz sonuçlanmadı ki! yok. mahkeme karar vermiş, avukatlık paramızı isterük diyolaa!

bir de, sen davayı kazan, patron temyize gitsin, bu sefer sen avukat parasını iste. yok efendim temyiz sonuçlanmadığı için avukatlık parası alınamazmış. kanun böyle. olum o zaman patrona da kanun yok mu? e yok.

kuvvetle muhtemel, işçi lehine sonuçlansa da pek çok açıdan yukarıda anlattıklarımdan üzere, patron dostu da olan bir dava sürecidir.

devamını okuyayım »
22.11.2016 15:24