kibmelez

  • hippi (427)
  • 519
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

honda jazz

japonlar daha iyisini yapana kadar, en iyisi yine buymuş dedirten otomobil.
ailem bu güne kadar 7 defa otomobil değişimi yapmış. marka sabit kaldı ama hiçbir zaman bir arabamızı eskittikten sonra aynı marka ve modelin sıfırından devam etmemiştik. bu şekilde yapan da çevremde görmedim. ama şimdiki jazzımızdan önce de yine bir jazz kullanıcısıydık. sattıktan sonra kılı kırk yaran araştırmalar sonucu yine fiyat/fayda oranını aklı başında, bilinçli, işi gücü yalnızca bik bik ötmek olmayan, abi o para bu arabaya...., abi bu araba o kadar.... gibi, araştırmadan, test etmeden, binmeden, hangi donanım ne işe yarar/yaramaz bilmeden atıp tutanlar hariç, tüm kullanıcıların yapması gerektiği gibi, tercihimizi yeniden jazzdan yana kullandık. 3 seferdir jazz kullanan kullanıcı ile tanıştım. yok arkadaş, polo alıyorsun, esp yok. e koy diyorsun oluyor 50 bin. golf'e biniyorsun içerde kasvet, jazz donanımlısını alıyorsun oluyor 70 bin. astra alayım dersin, 5 kişi binemez, 7-8 lt/100 km den aşağı tüketimin olmaz. 40 bine 2. el alayım diyorsun, elektrikli ayna yok, otomatik klima koymuş, hız sabitleyici yok v.s. v.s. ucuza bol donanımlı, 5 yıldız almış güvenli, 6 yıl garantili, az yakan, ferah yani fayda/maliyet oldukça yüksek araba arıyorsan all jazzını bin. tipi kötü, arkada hava yastığına ne gerek var, çok para, benzinimi şirket ödüyor, ben yanlıyorum esp beni bozar diyorsan, git sis farına, led aydınlatmaya para vermeye devam et.

-----------

55 bin kilometredir kullanmaya devam ediyorum. burun kısalığı neticesinde, 2-3 manevrada dönebileceğiniz iki kaldırım arasını jazz'da tek seferde şakk diye dönersiniz. bu göze görünmese de çok işime yarıyor arkadaş! büyük aynalardan da bahsetmeden geçemeyeceğim. seat ibiza, palio, megané gibi arabalar kullanıyorum zaman zaman. sanki aynaları hiçbirşey göstermiyor. bu arabayı kullanınca diğer arabaların ızdırap olduğunu görüyorum. bu arada, şehirdışı ortalama 5.0 lt/100 km (daha az da oluyor, rekorum istanbul antalya arası 4.9 lt/100 km.) şehir içi 6.0/100 km. yakıyor. fabrika verilerinden daha az.

-----------

100 bin oldu 2. nesil jazz ile yaptığım kilometreler. yağ ve filtrelerin değişimi (yetkili serviste aşağı yukarı 300 tl tutuyor) dışında servise uğramadım. tüketimim halen daha ilk kilometreler gibi düşük. şehir içi 6.0 litre civarı, uzun yol 5-5,5 lt civarı. eee şimdi pahalı bir seçim mi şimdi? yoo çoktan paramı amorti ettim ben. nazara gelip zaman zaman tamamen başkaları yüzünden kaportasında boyanan noktaları oldu. ne yapalım artık. kış lastiğinin de etkisiyle (lassa snoways) sert geçen 2011-2012 sezonunda, yolda kalan jiplere, kış lastiği taaaakkk! diye bağırdığım, akabinde aşırı sıcakların yaşamdan bezdirdiği günlerde 24 dereceye ayarladığım klimasıyla beni ferahlatan otomobilim oldu hep. dik konmuş 4 bavulu ve 5 kişiyi i-vtec motorunun performansıyla kaz dağlarından aşırmış, sakar geçidinden gökova'ya denize inişimizde sevincimize ortak olmuştur. 150 bin km de garantisi bitecek!! 6 yıl olmadan garantisini dolduracağım sanırım. 200 bine yaklaşırken sanırım satarım. en uzun süre kullandığım otomobil olarak. ne yapayım, marşa basıp gidiyorum. neden değiştireyim?allah 8 hava yastıklarımdan hiçbirini açmayı nasip etmez inşallah. bunda abs+ebd daha da önemlisi esp ve patinaj önlememin katkısı da olacak sanırım. yokuşta kaldıramama yüzünden birşey olacağını sanmıyorum. yokuş kalkış desteğim ihtiyaç duymasamda hep ayağımın altında. ha bu arada kimse gücenmesin ama, hız sabitleyici kullanımı, direksiyon arkasından vites değişimi, otomatik klima ayarları, yağmur sensörü fonksiyonu pek bayan işi değilmiş gibi geliyor bana. eee nerden çıkıyor o zaman bu bayan arabası damgası anlamış değilim. daha pahalıya alınabilen daha az donanımlı bir golf, fiesta, i-30, ibiza bence daha az fonksiyon barındırdığından, bayan arkadaşların bu otomobillere yönlenmesi daha yerinde olacaktır.

devamını okuyayım »
11.12.2011 14:00