kilavuzkarga4

  • 448
  • 21
  • 5
  • 0
  • 6 gün önce

kayzer

batının ceasar ı sezar, rusların ise iyice dili dönmeyip "ceasar"'ı - czar yani çar diye telaffuz ettikleri oysa bu topraklarda kayseri kelimesinden de anlaşılacağı gibi kayser diye okunduğu iddia edilen, almanca bir unvan olarak algılanan halbuki
klasik latince'de ceasar'ın doğru okunma şeklidir kayzer.

latince ceasar'ı amerikalıların ingilizlerin fransızların sezar diye okumasına bakmayın.
tekrar edelim latince "ceasar" kayzer diye okunur.
kayseri kayzer kelimesinden gelmiştir.
osmanlı kayzer der.
araplar kayzer der.
sanki doğuluların dili dönmemiş yanlış söylüyormuş algısı vardır.
doğu roma imparatorluğu'da mı bunu yanlış telaffuz etmiştir.

fatih sultan mehmet 'ın istanbul'u aldıktan sonra kendi doğu roma imparatoru ilan etmesi mi osmanlı'yı doğu romanın veliahtı yapar?
buradan da anlaşılacağı gibi: kayser-i rum
yoksa hitler'in kayzer'lerini mi? (biliyorsunuz hitler aynı kayzer (sezar) gibi selam verir. çünkü kendilerinin roma imparatorluğunun devamı gibi görürler)
fatih sultan mehmet'in batının orta çağ kilise batağında yaşaması sırasında bu topraklarda çağ atlatmış, mühendislik tıp fakültelerini istanbul'da kurması osmanlı'yı o dönem gerçek dünyanın hakimi olma yolunda bir imparatorluk haline getirmişti.
ama işte islam bu toprakların her zaman belası olmuş ve gelişmesini hep engellemiştir. dinci beyazıt'ın bu mühendislik ve tıp fakültelerini kapatıp medreselerde fıkıh okutması çöküşün başlangıcıdır. yavuz sultan selim'in ispanyolların kabe'yi ele geçirmemesi için doğu seferine çıkması orada hiç bir bok bilmeyen dinci medrese hocalarını getirip istanbul'da baş tacı etmesi her şeyin sonunu getirmiştir.
yani fatih'in osmanlısı mı doğu roma'nın devamıdır?
kendilerine kayzer diyen hitler almanyası mı?

sinemadan bakarsak olaya dünyanın en acımasız mafya babasının keyser söze olduğu iddia edilir. olağan şüpheliler'de (usual suspects) ama filmde kayzer soze diye telaffuz edilir.
(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=bgkbpwc8ngi)
duyulduğu gibi kayzer denmekte.

kayseri'ler ise kayser demezler oradan da bakarsak olaya:
"gaeyszer" benzeri bir ses çıkar ağızlardan. kayzer'e daha yakın bir tonlamayla.

devamını okuyayım »