kimsegucumuzutestetmeyekalkmasin

  • mülayim ama sempatik (538)
  • 764
  • 9
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

tek istediğim bir yetkilinin buradan s. git demesi

aydın'ın söke ilçesine bağlı kisir köyünde yaşayan 67 yaşındaki yusuf çenesiz'in sözüdür; çünkü 1958 yılında uranyum madeni çıkartmak amacıyla açılan 13 sondaj kuyusunun rehabilite edilmeden bırakılmış ve 15 yılda kendisi gibi kanser olan 70 kişi hayatını kaybetmiş.

bölgede ayrıca organik tarım sertifikası verilmiş bir şirket tarafından sözüm ona organik tarım yapılmakta ve halen inşaatı süren bir mandıra varmış. yani bu sorun sadece bölge ile de sınırlı olmayan ciddi bir sağlık sorunu teşkil ediyor.

"yusuf çenesiz’ “hem böbrekte hem de akciğerde var” diyor kanser kelimesini telaffuz etmeden. bundan sonra söylediklerinin onu sinirlendirdiğini yüzünden okumak zor değil: “sobamda yaktığım ağacın külünden radyasyon çıktı. niye örtbas ediyorlar? varsa var, yoksa yok. tek istediğim bir yetkilinin bana ‘buradan s. git’ demesi.”

dokuz eylül üniversitesinden yrd. doç. enver yaser küçükgül'in çenesiz'i destekleyen ifadeleri şöyle: “burası menderes deltası’nın başında. yıllardır burada tarım ve hayvancılık yapılıyor. buradaki sular menderes’e karışarak denize kadar ulaşıyor. sorun, burayla sınırlı olmayabilir. bu durumu bütün yetkililer biliyor ama kimsenin umurunda değil.”

devletin bildiği halde bir adım atmıyor anlaşılan. bu konuyu gündemde tutup, peşine düşmek de bize düşüyor her zamanki gibi.

küçükgül şöyle devam etmiş: “önce radyasyonun etki alanı tespit edilmeli. daha sonra bu alana insanların ve hayvanların girmesi engellenmeli. ardından radyasyonun yeraltı sularıyla, rüzgârla taşınıp taşınmadığı tespit edilmeli. eğer taşınıyorsa bu da derhal bloke edilmeli. bunlar yapıldıktan sonra da alanı stabil hale getirmek gerekiyor. yurtdışında radyasyon yayan maddeleri beş-altı bin metre derinlikte tuz madenlerine gömüyorlar. bizde böyle bir yer yok, yine de insanın ulaşamayacağı yerlere gömülebilir.”

bu konu gündemde tutulmalı, hem bölge insanı için hem de bizim için hayati bir konu.

kaynak

bu başarılı habercilik örneği için yücel sönmez'i ve ibrahim yurtbay'ı tebrik etmek lazım.

devamını okuyayım »
14.05.2017 22:18