kirbit

  • azimli
  • kofti anarşist (185)
  • 1291
  • 241
  • 59
  • 3
  • bugün

2 aralık 2019 uludağ'da kaybolan dağcılar

nasıl insanlar var. ne kadar ilginç. adamın birisi decathlon'a kesmiş faturayı. muhtemelen mont decathlon'da satılıyor diye oradan kendince çıkarım yapmış. ulan arkasından yığınla yazar decathlon' a sallamaya başlamış. kapitalizmmiş, herkes spor yapmasınmış. bak sen beyime.

mont the north face olsaydı o mu sorumlu olacaktı? çocuk ayağını koltuğa çarptığında koltuğu döven anne babalar gibisiniz.

sana soracak insanlar hangi sporu yapsınlar, hangisini yapmasınlar diye? ben arada mesela denize girdiğim zaman öyle açılırım baya. gidip sertifika alıyım mı paşam? ondan sonra mı açılayım?

belli ki normalde zorlanmadan yaptıkları bir traking faaliyetine biraz heyecan katmak istemişler. ön göremedikleri, tecrübe ve bilgilerinin dışında da bazı olumsuzluklarla karşılaşınca hayatta kalma mücadelesine dönmüş iş.

her yerde olabilir. her şeyde olabilir. hangi hobi olursa olsun, gelebilir başına. evde maket uçak yaparken bileğine falçata da kaçırabilirsin. maketi aldığın kırtasiye mi bunun sorumlusu? seni bir hobiye yönlendiren, evde kös kös oturan bir adam olmaman için bir hobi edinmeni sağlayan her şey o zaman bunun sorumlusu, öyle mi?

adam herkes body building yapmamalı diyor. vay mk. evet. herkes evinde sabah akşam patates kızartması yiyip, dizi izlemeli. bak bir dönem kamuspotları vardı insanlar spor yapsınlar, hareket etsinler diye. yetmez belki yaşın. bilmiyorsundur.

oğlum nasıl bir akıl tutulması, nasıl bir motivasyon size bu entry'yi yazdırıyor. insanlar evinde otursun, sokağa çıkmasın, spor yapmasın, hobi edinmesin. komik adamsınız vesselam.

ama senin bunu söylemenin sebebi, her sporu belli bir zümrenin dışında yapan her bireyi hakir görmenden, amatörce, kendince bir aktiviteden keyif alma peşinde olan herkese ezik gözüyle bakmandan kaynaklanıyor. yapma yavrum hoş görünmüyor. bunu yapacağına farkındalık çalışmaları yap. madem öyle bir faydan olsun o zaman, aydınlat insanları. böyle vurdulu kırdılı entry'lerinin bir boka yaradığı yok.

bir de şu masraf diyen totoşlar. bak insanlar, vatandaşı oldukları devletin topraklarında robotlar gibi yaşamazlar. hobileri olur, keyif aldıkları aktiviteler olur. bunlardan bazıları da bu tarz tehlikeli aktivitelerdir. nasıl hayatı boyunca keyfi bir şekilde sigara içip akciğer kanseri olmuş bir adamın devlet tüm tedavi masraflarını karşılıyorsa bu da bunun gibi. evinde kadayıf yerken dişini kırdığında gittiğin dişçi diyor mu sana "kadayıfa ne gerek vardı? temel ihtiyaç dışı ve keyif için yenmiş bir şey, ben bu dişe müdahale edemem" diye? bu da bunun gibi. kaldı ki hırsız soyduğu evden kaçarken camdan düşüyor, kafasını parmaklıklara sıkıştırıyor ona dahi devlet ambulans gönderiyor, itfaiye gönderiyor.

bu başlık var ya kitle psikolojisi açısından tam analizlik bir başlık. şu çocukların hayırlısıyla güzel haberi gelsin de oturucam tek tek incelicem bu başlıktaki entry'leri.

devamını okuyayım »