kirk karakterlik nick yazan yazar kisisi

  • 2175
  • 14
  • 4
  • 0
  • dün

istiklal marşı bestesinin değiştirilmesi

öncelikle istiklal marşı'nın bestesi ile sözleri arasında prozodi hatası olduğunu kabul ederek başlayıp işin aslına bakarsak, mevcut beste kabul edildiği sırada mehmet akif ersoy hayattaydı ve ben kendisinin "bu beste benim yazdığım sözlere uydu mu hiç?" dediğini okumadım ve duymadım. o dönemde atatürk de dahil devlet insanlarının da bu besteyi dinlediklerini ve "larda yüzen al sancak olur mu hiç?" demediklerini düşünürsek acaba müziğin epik karakterini onayladıklarını düşünmemiz yanlış olur mu?

bugün bir iktidar besteyi değiştirirse yarın başka bir iktidar bugünleri örnek göstererek 9. kıtadan başlayarak sözlerin sadeleştirilmesini savunur, öteki "araya şunu da ekleyelim" der, günün birinde bir bakmışsınız bir başka iktidar "aslında bayrak da" demeye başlamış. bu görüşlerin hiçbirinin olasılığını dışlayıp da "türkiye'de şunu yapamazlar" demeyin, devletin temel değerleri ile oynanabileceğine örnek teşkil ettiğinizde tarihin bu örneği nerelere çekeceğini bilemezsiniz. bu başlıkta bile marşın atatürk hayattayken kabul edildiğini düşünmeden "laik bir ülkenin istiklal marşında şu sözler olmamalı" demeye başlamış gerizekalılar var.

kaldı ki diyelim ki beste değişti ve beğenmeyenler eski usul okumaya devam ettiler. ne yapacaksınız? insanları istiklal marşı okudukları için hapse mi atacaksınız?

"allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın."

devamını okuyayım »
14.03.2018 15:31