kirmizi kalem

  • 1059
  • 0
  • 0
  • 0
  • 14 yıl önce

sözlük moderasyonunda keyfilik faktörü

ekşi sözlüğü tdk sözlüğünden ayıran faktörle aynı faktördür efendim. ekşi sözlük yapısı itibariyle oldukça esnek yapıya sahip bir sözlük. mesela bakalım: tdk sözlüğüne baktığımızda kalem için ne diyor? "yazma, çizme vb. işlerde kullanılan çeşitli biçimlerde araç" ya sözlükte buna yazarlar nasıl bakıyor? "dün gece kötüme sokutturduğum nesne.."
demek ki işin içine insan faktörü giriyor. bir başka misal, ertuğrul özkök için "lombak lan bu" derken queen için "freddie mercury'i bi kere canlı seyredebilmek için 3 zencinin bütün deliklerimi tıkamasına razı olacağım grup" diyor bir yazar. biz tamamen keyfi olarak olaya yaklaşırken, isteklerimizi dile getirirken, istediğimize nefretimizi rahatça kusarken -ki buna ben de dahilim- vs. vs. moderatörlerin olaya nasıl objektif yaklaşmasını bekliyoruz? sosyal bilimciler bilir, metod derslerinde şöyle denir: insanın olduğu yerde objektiflik diye bir şey yoktur. çünkü insanın hayata bakış açısını yaşam tecrübeleri belirler. her insanın yaşam tecrübeleri birbirinden faklı olduğuna göre, zibilyon insan, zibilyon tane bakış açısı anlamına gelir...

ssg'nin, ilk başta arkadaşlarıyla eğlenmek amacıyla kurduğu bu yapı, zaman içinde hayalinin çok ötesinde değişikliklere uğrayarak bugünlere geldi. ssg, sözlüğün derinliklerinde bir yerlerde "siz olmasanız da biz kendi kendimize yazar eğlenirdik" diyor. "sözlük benim sözlüğüm, kural benim kuralım. konsepti de ben belirlerim, kafana uyarsa gel sen de iki kelam karala.." diyor ssg. ayrıyeten buraya gelirken buranın faşizan bir yönetimi olduğunu bilmiyor muyduk? biliyorduk elbette.. bugün moderatörler kendi aralarında bir karar alsa "konsepti değiştirdim ulan ben, hatta abarttım, niki "k" ile başlayan yazarlardan sonrasını komple uçuruyorum" dese hangimiz itiraz edip, "ben yasal hakkımı kullanmak istiyorum, sizinle mahkemede görüşücez" diyebilir?

yaptığımız şey tam olarak sözlüğe bu kadar emek vermiş moderatörlerin samimiyetini görmezden gelip, şüphe etmek, egolarımızı öne çıkarıp "ben ben!" diye bağırmaktan başka bir şey değildir..

hayırlı sabahlar..

aylar sonra gelen edit: bu entry benim götüme girsin. keşke moderasyon gerçekten keyfi davransa da şu sözlüğü hal yoluna koysa. yıldızları teker teker kayarken...

bonus track: (bkz: moderasyonun değişmesi)

devamını okuyayım »