kirmizi karga

  • azimli
  • hırçın golcü (268)
  • 2655
  • 240
  • 51
  • 0
  • 4 gün önce

kanser

gene yapsana baba
hadi baba.

yoruldun biliyorum. 67 yılın yorgunluğu, 5 ayda geçirdiğin 4 ameliyat, aldığın ilaçlar... psikolojin çöktü. o kadar kilo verdin ki... daha kötüleri var biliyorum. ama çok yoruldun. yüzün gülmüyor. yataktan zor kalkıyorsun. şikayet ediyorsun, yakınıyorsun, dermanın yok. moralin yok. biliyorum. en ufak olumsuzlukta daha da çöküyorsun. çok inatçısın. inadına sıçayım. günlerdir senin moralini yüksek tutmak için uğraşıyorum. ama en ufak bir şeyde çöküyorsun. çok düşünüyorum. ben kimlerin beynine girdim. ama sana karşı çaresizim. günlerdir düşünüyorum, beynine girmenin yollarını arıyorum, seni manipüle etmeye çalışıyorum, ayakta tutmaya çalışıyorum. hiç hasta psikolojisiyle ilgilenmedim. başaramıyorum...

dün gece konuştuk seninle. hani tam son dakika golünü attığımız sıralardı. bi sevindin. nasıl hissediyorsun dedim, iyiyim dedin. moralin? evelallah. yiğitliğe de bok sürdürmüyorsun. önümüzü nasıl görüyorsun diye sordum. geçecek dedin. gözlerinin içine baktım, farkında değilsin. kendin bile inanmıyorsun bu söylediklerine. bak dedim bu bir süreç daha kaç ay oldu tedaviye başlayalı, yeni ilaç eklendi ve zamanla gösterecek etkisini. bir anda hiçbir şey değişmez bazen iyi gidecek, bazen kötü. yolun sonuna bakacaksın dedim. iyileştiğin günü düşüneceksin. bunun da hakkından geldim diyeceksin. bak dedim bizim memleketin yollarına. köstebek yuvası gibi. ama sen yol bozuk diye sürmekten vaz mı geçiyorsun? sana bir şeyi itirafı edeyim mi? aslında ben de inanmıyordum bu söylediklerime. neyse, siktir et.

annemi, teyzemleri hatırlattım sana. her birinin bir tarafı bozuk. yaşlandılar onlar da. onların başında duracak bir insana ihtiyaç var. onlara sahip çıkacak birisi lazım dedim. bana kim sahip çıkacak bu halimle dedin. gözlerinde gördüm yine umutsuzluğunu. sana önce sen sahip çıkacaksın. sonra ben sahip çıkacağım. senden üç şey rica ettim. birincisi; ben sana iyi bir evlat olamadım bugüne kadar, ağlamaya başladın. yapma amına koyayım bunu işte. senin gibi bir insana yakışmıyor. bana sana layık bir evlat olmayı öğreteceksin dedim. ben size her şeyi öğrettim. siz bana hep en iyi evlatlar oldunuz, başımı asla yere eğdirmediniz dedin. hayır baba. daha öğreneceğim çok şey var senden. bana öğretmelisin ki ben de iyi bir evlat yetiştireyim. ikincisi; bana adam olmayı öğreteceksin dedim. ben bugüne kadar sikinin keyfinde şımarık bir piçtim. üçüncüsü dedim; abim dahil, ki ne kadar düzgün bir şekilde çocuk yetiştirse de, tanıdığım en mükemmel baba sensin. bana senin gibi bir baba olmayı öğreteceksin. ki ben de düzgün bir insan yetiştirebileyim. zaten sağlıksız insanların yetiştirdiği nesiller yüzünden boka batmadı mı bu ülke? o yüzden bir yere gitmek yok. daha çok işimiz var. söz verdin. bak söz vermek göt vermeye benzemez. o sözünü tutacaksın!

ilaçlarımı azaltacaktık doktorumla. bu günü bekledim. değerler biraz düşecek, bana da motivasyon olacaktı. bekledik beraber. başın çok ağrıyordu, kemiklerin. dakikalarca masaj yaptım. bekledik. doktorla ne zaman görüşebileceğimizi öğrenmek için sekreterin yanına gittim. ulan sırf sana malzeme çıkarayım azıcık yüzün gülsün diye evli kadına yürüdüm. kendime kızıyorum. gittim, gülümsedim, merhaba dedim. sabahki yoğunluk bitmiş anlaşılan. ay çok şükür dedi. tahliller çıkmış sanırım, doktor hanımla ne zaman görüşebiliriz diye sordum. 3-3.30 gibi gelin ayarlayayım dedi. duymazlıktan geldim. siz dedim kilo mu verdiniz son görüşmemizden bu yana. bilmem dedi, yok dedim incelmişsiniz, süzülmüşsünüz bi kontrol edin kilonuzu. kikirdedi, bi garip oldu. tam dönüp gidecekken pardon dedim kaç demiştiniz saati. siz 2 gibi gelin dedi. geldim yanına mevzuyu anlattım. kahkahayı patlattın kantinin ortasında. ulan dedin biraz daha yürüseydin hemen alacaktı. dedim destur amına koyayım o kadar da değil. güldürebilmiştim seni. ama sadece 5 dakika...

doktorlar çok da olumsuz konuşmadı. zaten rica etmiştim kendilerinden. eh, biraz rahatladın. ama deli gibi telefon trafiği bende ona buna haber veriyorum rahatlasınlar diye. abim aradı. birkaç onkolog arkadaşıyla görüşmüş. sağlam dur dedi. bu tip durumlarda 3-5 ay. belki 6. baba yine balyozu indirdin beynime. bu olabilir mi? hayatım boyunca sizden birinin ölebileceği ihtimali aklımın ucundan bile geçmemişti. sen? 6 ay?

özür dilerim baba. arkandan iş çeviriyorum kaç zamandır. senden saklıyorum. sıvıştım doktorların yanına. bahsettim. maalesef doğru dediler. bu tip durumlarda en fazla 5-6 ay. bir damla bile gözyaşı akmadı gözümden. akamadı. allah dedim içimden gülümsedim. ki bilirsin süper bi mümin değilimdir. çok çok düşük bir ihtimal dedi. tamamen temizleyemeyeceğiz artık. sadece yavaşlatıp ömrü uzatmaya çalışırız. ama bu tip durumlardan daha kötü halde olan hastaları kurtardığımız oldu. %1 bile olsa bir ihtimal var. zaten bu 1'lik ihtimal yüzünden savaşıyorum. o da olmasa peşini bırakırım. hastaya gereksiz acı çektirmenin manası yok. bekleyeceğiz dedi.

bir kere ilk kaçışım alkoldu. aklıma bile gelmedi. istemedim. psikiyatristime mesaj attım. motivasyon için bu günü beklediğimi ancak böyle bir haber aldığımı söyledim. ilaçlara ihtiyacım vardı. ama hazırım dedim, azaltmaya devam edebiliriz. temiz bir şekilde başa çıkmak zorundayım...

geçmişimi düşündüm. sinirli bir insanım. ilk sinir krizimi 1,5 yaşında çükün fazlalığını aldıkları günden bir hafta sonra geçirmişim. sonuncusu ise 4 ay önceydi. tedaviyi reddediyordun. kendine bakmıyordun. delirdim en sonunda. duvara çarptım annemi de seni de. boğazınızı sıkıyordum. renginiz değişmişti. ölmek üzereydiniz benim ellerimle. neyse ki kanım çekildi gücüm kesildi. yerde boğuştuk seninle. o halinle bile, ufacık boyunla benim gibi 185'lik 100 kilo adamı yerden yere vurdun. işte, sen bu kadar güçlü bir adamsın. sen yıkılmazsın!

ama bugün, sinir bozucu derecede sakindim. kontrollüydüm. normalde ben o kelimeleri duyduktan sonra hüngür hüngür ağlar, sinir krizi geçirir, etrafı yıkar, insanlara saldırırdım. ama nasıl bu kadar sakin kalabildiğimi anlayamıyorum. diyorum ya, anormal. sinir bozucu. ve korkuyorum. fırtına öncesi sessizlik gibi. ardından bir tufan gelecekmiş gibi. ama bir şey yok. inanamıyorum. bir ayda bu kadar değişim? bilmiyorum. üstelik alkol istemiyorum bile. ilaçları mümkün olduğu kadar doktor kontrolünde azaltıyorum. sanırım büyüyorum artık. güçleniyorum. ayağa kalkıyorum. ama bir yandan da korkuyorum. bir kez daha tökezlersem ayağa kalkamam. ama tökezlemeyeceğim. seninle ya da sensiz bir daha tökezlemeyeceğim.

pişmanım şu an seninle yaşayamadıklarım için. seninle daha fazla vakit geçirmediğim için. ama pişman olmayacağım yapılabilecek her şeyi yaptığımız için.

baba, babam; sıra sende. artık ipler senin elinde. her şey sana bağlı. dik dur. bak ben dik duruyorum. 35 yıl annemin hastalıklarıyla, 15 yıl benim hastalıklarımla uğraştın. derdimizi çektin. belki de bu hastalığın sebebi biziz. ama sen bizi affet. bi kıyak yap. dik dur. enseyi karartma. bak ben iyileşiyorum, iyileşeceğim. anneme de adam akıllı bir doktor bulup tedavi ettireceğiz. artık bizi sağlıklı göreceksin. yüzün gülecek. bizi bundan mahrum bırakma. ben her zaman yanındayım. sana da ihtiyacım var ayrıca.

doktor %1 desin. doktor ihtimal yok ölecek desin. sen bu hastalığın anasını sikersin. başarırsın. güçlüsün sen. tanıdığım en güçlü insansın. utandır doktorları. ayağa kalk hem doktorları, hem bizleri gururlandır.

ben pes etmeyeceğim. seninle ya da sensiz bir daha asla pes etmeyeceğim. sen de pes etmeyeceksin. biz pes etmeyeceğiz!

hadi baba. gene yap.

devamını okuyayım »
25.04.2017 00:31