kizil melek

  • 162
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

asus zenfone 2

açıkçası ilk aldığım zaman şarj süresinin benim beklentimin çok çok altında olması üzmüştü. ancak bunun android 5.0 deki kronik bir problem olması biraz teselli etti. 5.1 üzerinde test yaptıklarını yakında yayınlanacağını belirttiler.

artıları---
* destek ekibi gerçekten hızlı çalışıyor. her uygulaması için feedback formları koymuş. deneme olarak zenui ile alakalı ızgara boyutu ve simge boyutlandırma ile ilgili türkçe olarak feedback yollamıştım 12 saat geçmeden "mümkünse ingilizce olarak yollayabilirmisiniz bildirimleriniz bizim için gerçekten önemli" gibisinden bir dönüş yapmışlar hemen ingilizce olarak bildirimde bulundum.
* alalı 1 hafta olmadı 3 kere güncelleme geldi her seferinde iyileştirme için çaba gösteriyorlar ve yeni özellikler geliyor. klavye yüksekliğinin bir tık daha azalmasını istiyordum gelen bir güncelleme ile klavye yüksekliği için "az, normal, yüksek" gibi seçeneklerin yanına "daha az" gibi bir seçenek koymuşlardı çok hoşuma gitmişti.
* bloutware fazla evet ancak bazı ek uygulamalar varki gerçekten çok işe yarıyor. sessiz saatler, to do list, gelen aramayı reddedip sonra bana hatırlat gibi fonksiyonlar gerçekten çok kullanışlı. hızlı ayarlar menüsünden mavi ışık filtresini internette gezinirken yada kitap okurken çok kullanışlı buldum.
* hız konusunda sanırım çok konuşmama gerek yok lg g3 ten çok daha iyi bir performans sunuyor. arkaplandaki uygulamaları kapatmakla vs hiç uğraşmıyorum.
* ekran parlaklığı g3'e göre düşük ancak gün ışığında ekranı görebilmek için gözleri kısmak yada telefona gölge yapmaya gerektirecek bir durumda değil.
* kamerasını başarılı buldum. manuel mod ve az ışık modu gerçekten iyi görüntüler sunuyor.
* hızlı şarjı çok başarılı. sabah kalkıp şarja takıp kahvaltı yapıp hazırlanana kadar ya tamamen dolmuş yada %90'lara gelmiş oluyor.
* 1200 tl aralığında telefon isteyip pahalı olduğu için yurtdışından telefon getirip garanti konusunda kendimi riske atmak istemediğim için bu telefonu aldım. 2 yıl asus tr garantili. teknoloji şans işi daha öncesinde yurtdışından getirdiğim cihazda yaşadığım problemler yüzünden yurtdışı cihazlara soğuk bakıyorum.
* edit : eksileri listesinde olan bekleme süresi şarj sorunu ile ilgili bir düzeltme yapalım. asus arka arkaya 2 sefer sunduğu güncelleme paketleri ile birlikte bekleme süresince tükenen batarya performansı konusunda problemi tamamen ortada kaldırdı. otomatik başlatma yöneticisi ve yerleşik güç yönetim uygulamaları ile birlikte otomatik başlayan uygulamaların izinlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz ( yerleşik bloutware uygulamalar da dahil olmak üzere). buna rağmen açılan uygulamaları ise telefonun ekranını kapattığınız anda suspend ediliyor. yani uygulama yüklendikçe ram şişme olayını tertemiz çözmüşler. gece 00:00 - 08:00 arasında 3gb wifi yi kapatıp süper tasarruf moduna geçirebiliyor. sabah kalktığınız %2-%3 şarj anca azalmış oluyor.

eksileri ---
* şarj konusunda ekran kullanım süresi gayet yeterli 5-6 saat ekran kullanım süresi sunuyor. ancak bekleme modunda çok fazla şarj tüketiyor. sabah uyandığımda neredeyse %10-15 arasında şarjın azaldığını görüyorum( bu problem düzeltildi) . en çok güç tüketen birimin android ıs olması yukardada bahsettiğim 5.0 dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
*
* çift tık ile kapama özelliği sadece masaüstünde iken çalışıyor. yani uygulamalarda iken de kapanabilse ne güzel olurdu.
* klavye otomatik düzeltme ve sonraki sözcük tahmini konusunda samsung'dan bir asır geride diyebilirim. swype gayet güzel çalışıyor.
* o güç tuşunu madem g3'ten çaldın açma kapama tuşunu da arkadaki volume tuşlarının yanına alaydın ne olurdu. daha şimdiye kadar üst tuşa 1-2 kere sadece açıp kapatmak için bastım ama başka bir screen off özelliği olmayan launcher kullanıcam dediğin zaman o yukardaki açma kapama tuşuna basamıyosun. yerini arıyosun resmen.

açıkçası 1200 tl bandında telefon arıyorsanız lg - g3 ile birlikte tercih edilebilir bir telefon. ben ram miktarının 4gb olmasından dolayı zenfone 2 tercih ettim. daha uzun süre telefonu yenilemem.
aklıma geldikçe ilaveler yapmayı düşünüyorum.

edit akbayram : ilaveler yapıldı.
edit akbayram2 : son güncelleme ile ilgili ilaveler yapıldı.

devamını okuyayım »
25.08.2015 12:01