klavyesi calinan sanal kahraman

  • azimli
  • anadolu çocuğu (302)
  • 1404
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

mevlüt karakaya

mhp ankara büyükşehir belediye başkan adayı.

yorumları biraz dikkatli yapmak gerekiyor. il genel meclisi seçimleri genel seçimler ile eş tutulur ve bunun üzerinden genel seçim(milletvekili seçimi) tahminleri yürütülür. mhp'nin 2009 il genel meclisi oyu %25'tir; mansur yavaş'ın oyu ise %27'dir. aradaki %2lik fark her mansur yavaş'a oy verenin mhp'ye oy vermediği (igm'de) anlamına gelir. 2011 milletvekili seçimlerinin sonuçlarına baktığımızda ankara'da akp %49, chp %31 ve mhp %14.5 oy almıştır. il genel meclisi seçimleri ile milletvekili seçimleri arasında %10 gibi bir fark ortaya çıkıyor fakat aynı fark akp'de de var. milletvekili seçimlerinde akp oy oranı %49 iken, igm seçimlerinde oranı %37'ye düşüyor. aradaki %12'lik farkın açıkca ve büyük oranda mhp'ye yansıdığını söylemek yalan olmaz sanırım.

sayısal verileri bıraktığımızda ankara'da sağ seçmenin akp'den sonra tercihinin mhp olduğu gerçeğini görebiliriz. ayrıca bu yerel seçimlerde ankara taşrasının da oy kullanacağını hesaba katarsak mhp çok farklı bir konuma geliyor. mhp tüm taşrada ya seçim kazananı ya da ikinci parti. chp'nin taşrada kazandığı 2 ya da 3 belediye var. ankara taşrası kısacası chp'ye soğuk bakıyor. bunlardan ziyade, sincan gibi oy deposu bir yerde mhp 2. parti ve etimesgut'ta da hali hazırda son seçimi kazanmış durumda. gölbaşı da mhp'de, bunu da eklemek gerekiyor.

sözün özü şudur:

mevlüt karakaya ve mhp'yi ankara'da %10-15 bandında görmek matematik bilmemek ve ankara'yı tanımamaktır. yenimahalle ve çankaya güzel yerler, katılıyorum fakat oralardan biraz çıkıp ankara'yı dolaşmak ve ankara halkını tanımak gerekiyor.

en kötü ihtimalle 2011 milletvekili seçimlerini baz aldığımızda %14.5 oy oranı olan mhp'nin, 5 aydır sahada olan bir adayla en az %20 oy alacağını öngörmek gerçekçi bir yaklaşımdır.

son söz:

bir milliyetçi olup mansur yavaş'a oy vermeyi düşünen biri olarak tüm milliyetçilerin aynı düşüncede olmadığını rahatlıkla okuyabiliyorum. konuştuğum çoğu ülkücü(5'te 4 diyebilirim) kendi adayına oy vermekten bahsediyor. ilk başta mansur yavaş'a oy vereceğini söyleyen babam bile bugün tv ve kon tv'de mevlüt karakaya'yı dinledikten sonra fikrini değiştirdi.

bu yazdıklarım tamamen kendi gözlem ve çıkarımlarımdır. en büyük dileğimse 31 mart sabahına melih gökçeksiz uyanmaktır.

edit (ek): geçmiş seçim sonuçlarına baktığımızda chp genel seçimde de yerel seçimde de %31 oy almış. bu demektir ki mansur yavaş'a 2009 seçimlerinde en az oy chp'den kaymıştır. akp'nin oranlarına baktığımızda ise genel seçimde %49 alan akp yerel seçimde %37 almış. mhp genel seçimde %14.5, yerelde ise %27 almış(mansur yavaş). akp'nin kayıp %12si mhp'ye kaymış açık bir şekilde. o yüzden chpliler ülkücüler için farklı propaganda düşünmeli ve mansur yavaş ülkücüler hakkında daha samimi açıklama yapmalıdır.

bunların hepsi kişisel tahminim ve yorumum. yanılma payım yüksek olabilir ama mevlüt karakaya hiç de azımsanmayacak bir oy alacak ve seçimi kazanamasa da kazananı o tayin edecektir. bu adam melih'ten oy çalmazsa mansur seçilemez, ülkücüden mansur'a oy gitmezse mansur yavaş yine seçilemez; o yüzden seçimin ikili olduğu tamamen yalandır.

devamını okuyayım »