klisedenolenvar

  • çetrefilli (396)
  • 535
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

steam

yıllarca torrent kullanmış bir insan olarak enpara sayesinde son bir senedir deliler gibi para akıttığım platform.

neden peki? çünkü artık bunu karşılayabiliyorum. bazı sistemin köpeği olmuş götoğlanları, babadan zengin piçler bunu anlayamayabilirler. neymiş, parası yoksa oynamasınmış, korsan oynamak hırsızlıkmış bilmem ne. adam üç kuruşluk zekasıyla bir fikir sahibi olmuş, karşısında feslefi önermelerle, alıntılarla ve argümanlarla karşıt fikri savunan adama 'sen hırsızsın' diyor. ubisoft gibi aynı oyunu her sene temcit pilavı gibi skin giydirip satan bir firmaya niçin para kazandıralım a götverenler? veya bir batman arkham knight vardı bildiniz mi? oyun firmaları oyuncuları sikine takmazken biz niçin sikilmek için uğraşalım? hele ki bölgesel fiyatlandırma yapılmıyorsa.

istisnaları tabii ki var. mesela cd projekt, witcher 3 oyununu türkiye'de steam üzerinden 80 küsür lira gibi müthiş bir fiyatla piyasaya sürdü. hatta kutulu oyunların dağıtımını alan firma 50 küsür liraya sattı kutulusunu. peki ne oldu biliyor musunuz amın feryatları? 10.000 adet üzerinde kutulu olarak satıldı, steam satışlarından bahsetmiyorum bile.

mesela, euro truck simulator 2 oyununu indirime girene kadar korsan oynayıp black friday indirimlerinde east-north expansion ve cabin accessories ek paketleriyle birlikte satın aldım. bu indirimlerde yıllarca korsan oynadığım gta serisini satın aldım. yine geçen indirimlerde skyrim oyununun legendary bundle'ını satın aldım. geçen seneki yılbaşı indirimlerinde mount&blade serisini çifter çifter alıp dağıttım. daha sürüsüyle oyun, 140 küsür adet, kütüphanemde yatmakta. büyük çoğunluğunu hiç oynamadığım yüksek puanlı indie oyunlar oluşturmakta. oyunlardan düşen kartları satıp almışımdır bir çoğunu. bunları ben böyle böyle bir insanım demek için yazmadım. sadece zamanında en azılı korsancı olan birinin uygun şartlar altında nasıl orjinal oyun alabildiğini belirtmek için yazdım. zamanında durumumuz yoktu alamadık. şimdi durumumuz var ve alıyoruz. bu kadar basit. vicdanı olan herkes beğendiği yapımcıya desteğini gösterir bir şekilde zaten. ama gidip de sırf fikri mülkiyet tırıvırısı yüzünden electronic arts'a, ubisofta siktirmek isterseniz göt sizin. (bkz: copyleft)

devamını okuyayım »
02.01.2016 16:16