kodoman

  • 320
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

dünyanın yuvarlak olması mason uydurması dünya düz

ulan herşeyi geçiyorum, şu "uzaktaki objenin her 2 km'de 20 cm aşağıda kalması gerekir, fakat yüzlerce km uzunluğundaki demiryolları hiçbir zaman eğim hesaba katılarak yapılmaz ve kusursuz şekilde düzdür" iddiasına götümle gülüyorum. bir harita mühendisine söyleyin o da götüyle gülsün.

işim gereği bir şehrin uçakla tepeden çekilmiş orthophotosu ile vektör çizimini birebir üstüste bindirme işini yapmıştık. uzun binalarda vektör çizimde temelin çizimler ile hiç binanın çatısı uyuşmuyordu; teslim alacak eksperlere iki saat bunun dünya yuvarlaklığından kaynaklı bir eğim olduğunu anlatıp, basbayağı matematik formülleri kullanıp(mathematica falanda değil ha, hem de excell'de hesaplayarak gösterip kanıtlamak zorunda kalmıştık.

haritacılıkta, yol köprü fotoğrafın çekilmesi sürecinden vektör haritanın hizalanmasına kadar, dünya eğrisinin hesabı zaten kullanılan koordinat yöntemi ile halledilir... bir cihazla iki noktanın koordinatını tercih edilen koordinat sistemine göre alırsınız ve koordinat sisteminin tek varlık sebebi işte bu eğriyi hesaplamaktır ve günümüzde büyük ölçekte en çok kullanılan wgs-84 sisteminde iki nokta arasındaki mesafe hesaplaması basbayağı bu eğim nedeniyle "karmaşıktır". ekvator üzerindeki 1 meridyenlik mesafe ile türkiye'nin paralleli arasındaki 1 meridyen arasındaki mesafe farklıdır.

devamını okuyayım »
01.09.2017 17:48