kontra

  • bal küpü (628)
  • 755
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

michael jackson

önce bir örnek;
carlo gesualdo rönesans döneminin en önemli bestecilerinden biri, amatör müzisyenlerin tarihteki şahikasıdır. wordpainting'in kralıdır. karısını ve karısının aşığını saatler süren bir törenle hunharca katletmiş olması da bunu değiştiremedi. değiştiremeyecek. netekim o olmasaydı bugün justin timberlake bile benzer teknikleri kullanmayacaktı.

örnekler çoğaltılabilir

michael jackson 22. yüzyıldan bakıldığında 20.yy'ın en büyük pop ikonu olarak incelenecek, bu kadar çok insana ulaşabilmesi anlaşılmaya çalışılacak. tarihte kimse sanatıyla bu derece büyük bir kitleye ulaşamadı. ileride de ulaşamayacak gibi görünüyor. bunu içinde bulunduğu ortamı kullanan bir pazarlamacı mantığıyla değil, o ortamı elleriyle genişletip bugünkü haline getirerek yaptı. üstelik bu derece izole bir yaşam sürdüğü halde başardı. o doğuştan farklıydı, büyüleyicidi. bunun için jackson's five daki çocukluk videolarına bakılabilir. bulduğu dans figürleri, videoklip anlayışına atlattığı çağ, sahne performansına yaklaşımı teker teker dönüm noktaları olarak görülecek. 20. yüzyıl popunun en öz en yoğun ve en keyifli külliyatını bıraktı bizlere. 10 yaşında evde moonwalk yapan tek insan olmadığımı biliyorum. 80 ve 90larda dansçı olmaya karar verenlerin neredeyse hepsinin maykıldan etkilenerek bu yolu seçtiğini biliyorum. ben direkten döndüysem bunun müsebbibi dans konusundaki süper yeteneksizliğimdir, o ayrı.

20. yüzyıl pop müziğinin quintessence'inden bahsediyoruz. neredeyse milyon kişinin yaptığı 50 yıllık müziğin bal kısmı. değerini bilene..

adamın çocuklara taciz ettiği gibi bir veri yok ortada. olsa da olmasa da maykıl büyüktür. burada zaten tacizci olması değil de tacizci olmasının arzulanması söz konusu. söylentiler hemen gerçekmiş gibi kabul ediliyor. çünkü benim vizyonu penceresi ufak böceksi insanım istiyor ki böyle büyük insanlar'ın bir defosu ortaya çıksın. aynı böcekler marilyn monroe'nun ayaklarının 6 parmaklı olduğunu söyledi. o güzelliğin defosu olduğunu düşünmek egosunu pohpohluyordu çünkü. işte bilinçaltından diyordu ki ben maykıl değilim ama çocuk da taciz etmem. ben marilyn değilim ama parmaklarım her insan gibi 3 tane.

sigigit lan sen hiçbişey değilsin döt..

~ çevreden, aynı gün yazılmış önceki entrylerden birine ayar verdim gibi görülmüş. bu yazı, michael öldükten sonra "tacizci öldü pek de iyi oldu" minvalinde bişeyler yazanlardan sonra sinirle kenara attığım bir yazıydı.

devamını okuyayım »
19.06.2010 13:19