kontra

  • hippi (427)
  • 750
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

pink floyd

internetin önümüze getirdiği "herşeyi eleştirebilme imkanı" eleştirinin biçimini ve içeriğini de değiştirmiş durumda. eskiden sadece "eleştirmen" denilen yetkin sayılan kişiler kitap, dergi, televizyon gibi yayın ortamlarında eleştirilerini yapabiliyordu. bu kişiler belli bir eğitim almış ve en azından eleştiri yaptığı alanın tarihine, gelişimine hakim insanlar olarak kendi ürettikleri veya bazı ustalardan aldıkları bir perspektiften konuya yaklaşıyorlardı. günümüzde herkesin herşeyi eleştirebilme imkanını en güzel ekşisözlük verdiği için işte bu herşeyin eleştirilmeye başlanması da uzun sürmedi. lakin bahsi geçen herkes, eleştirme yetisine, alanda yeterli bilgiye ve en önemlisi bakış açısına sahip değildi. yine de okunuyor ve okunduğu için bir kültür yaratıyor. buradan türeyen şey ise malesef eskinin abartılı bulunması oldu. overrated deyip, kestirip atmak oldu. eskiye ulaşmak, eskiyi anlamak zordur. bilgi ve ilgi gerektirir. ancak çaba ile günümüzle bağlantısı kurulabilir. bugün içinde bulunduğumuz ortam ise zaten yaşadığımız habitat olduğu için doğal yollardan kavrayabileceğimiz birşey. bu habitatın tatlı, sıcak rahatlığı içerisinden o eski dönemin faklı yapısına bakmak ise zor.

basitçe eski ve önemli bulunan bir müzik gurubunun neden böyle görüldüğünü kavrayabilmek istiyorsak (ki istemeliyiz, çünkü herşeyden önce zevkli bir uğraş) o dönemi, o müziği oluşturan koşulları ve o müziğin etkilediği sonraki kuşakları incelememiz gerekiyor. çok zahmetli bir iş biliyorum ancak güzellik kavramının tartışılamayacağı bir anlayışta, ancak böyle bir tarihsel bakış açısıyla sonuca ulaşabiliyoruz. pink floyd önemlidir, büyüktür. arkadaşlarım veya ben dinlemeyi seviyorum diye değil, pink floyd'un varolmadığı bir senaryoda rock tarihi farklı gelişeceği, günümüze doğru müzik farklı evrileceği için büyüktür. bugün sevdiğimiz pek çok gurubun dna'sını ayrıştırırsak pink floyd'u bulacağız ve buna da şaşırmamamız gerekir..

tarihselci bakış açısını biraz ileri götürelim. tarih bir sanatçıyı hiçbir zaman kötü veya vasat işleriyle yargılamaz, yargılayamaz. çünkü bu işler geleceğe kalamaz. sadece en büyük eserler kalır ve kaldığı için büyük olur. pink floyd'un kötü müzik üretmiş olması değerini zerre düşürmez. beethoven da yarrak gibi eserler verdi (bkz: wellington un zaferi) ama günümüze 9. senfoniyle, piyano sonatlarıyla kaldı. pink floyd da dark side of the moon veya wish you were here ile geleceğe kalacak. eğer 20. yüzyıl rock tarihi gibi bir yazı yazıp onun içinde pink floyd’a yer vermememizin fiyasko olacağını düşünüyorsak o zaman abartılması yerinde olan bir grupla karşı karşıya olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor.

dinleyiciyi işin işine katmadığımın farkındayım. çünkü sağlıklı bir analizde katılabileceğine inanmıyorum. şöyle desem; pink floyd pek çok kişinin unutulmaz hatıralarında rol oynamış bir gruptur. buna kim itiraz edebilir? başkasının yaşamında aynı yeri kaplamamış olması beni ırgalamayacağı gibi, benim hayatımda kapladığı alanın muhasebesini tutmak da kimsenin hakkı olmamalı..

devamını okuyayım »
21.03.2009 18:10