kontra

  • delikanlı (430)
  • 753
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

gone girl

kitap 3 bölümlü ve her bölüm bambaşka hissiyatlara yelken açıyor. entride ciddi bir miktar spoiler mevcut ona göre:

--- spoiler ---

1-gittigidiyor
ilk bölümde amy'nin kaybolduğu andan itibaren kocası nick'in başından geçen soruşturmayı, yavaş yavaş toplum ve polisler önünde kapana kısılmasını, amy'nin gizli günlüğüyle dönüşümlü olarak okuyoruz. günlük, 7 yıl öncesinden kaybolma anına kadar geliyor ve mevcut olaylara bambaşka perspektifler kazandırıyor. soruşturma nick'in, günce de amy'nin ağzından, onların perspektifinden. kitabın tam ortasına kadar giden bu süreç 'dahiyane' kurgulanmış. standart bir thriller okumadığımız, daha büyük bir edebiyat eseri ile karşı karşıya olduğumuz hissini veriyor. sana puanım 9!

2-oo twist
ortada iste twist geliyor. işlerin aslında öyle olmadığını görüyoruz. meğer kandırılmışız. spoiler ibaresini büyütmeyeyim ama kandırılma nedenimiz anlatının içeriği değil anlatılma şekli olduğunu farkediyoruz. yazar kurduğu yapı nedeniyle (soruşturma nedeniyle afallamış nick ve samimi günce) bizi kafakola alıyor. nick kendini anlatıyor ama iç hesaplaşmalarını anlatmıyor. günce ise alabildiğine açık bu nedenle hemen günceye inanıyoruz ve yamuluyoruz. havuca giden eşek gibiyiz resmen. bu noktada daha en başta şukusunu verip çok yukarıya koymam sebebiyle kitap tırtlıyor. "meğer sen de herkes gibiymişşin" diye hafiften trip atmaya başlıyorum, lakin hikaye hala sürükleyici. bir sonraki adımı merak ettiriyor. okumaya devam. sana puanım 5!

3-birak gitsin dönerse senindir
son kısma gelindiğinde yine ufaktan bir twist gerçekleşiyor. amy dönüyor ve nick'in oluyor ama nasıl bir dönüş. tam bu dönüş anı yeterince ikna edici değil derken kitap, baştan beri özellikle geri planda tuttuğu gerçek amy'i portrelemeye başlıyor. yine kitabın başından beri çapanoğlu olduğuna inandırıldığımız nick ile yine bu bölümde empati patlatıyoruz. finale doğru çok büyük twistlerden geçmiş olduğu için kitabın şaşırtmacası azalıyor ve beklenen bir finale yelken açıyor. kitap -ilk bölüme göre- tırtlamaya devam ederken son bir ittirme ile adam akıllı bir amy portresi çıkartabiliyor. korkutucu. okuduğum/izlediğim eserlerdeki en korkutucu karakterlerden biri fırlıyor ortaya. oldum olası deli kızlardan korkarım belki de ondan etkilendim. nick'i sevemedim o nedenle üzülmüyorum, lakin biraz daha sevebilse idim bu son kısımları okurken yastık yerdim herhalde. sana puanım 8 panpa!

--- spoiler ---

filmin amy'i nasıl işleyeceği temel teşkil edecektir. zira nick için olabilecek en iyi oyuncu seçilmiş durumda. dunyanin en iyi adamini da oynasa bir turlu tam olarak inanamayacagimiz, kabullenemeyecegimiz bir oyuncu olan ben affleck secimini tezahuratla karsliyorum. imho tabi bunlar işte hep imho...

devamını okuyayım »
06.02.2014 15:04