konyalikiz

  • 4517
  • 5
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

12 yaşındaki 4 çocuğun tecavüz skandalı

olay hakkında etraflıca ve mantıklı yorumlar yapılmış. onlara şunu da eklemek istiyorum: bilhassa çocukların yanında 'sikerim' diye küfreden ilkel canlıların cinsel ilişkinin bir cezalandırma/üstünlük kurma biçimi olarak algılanmasına çok büyük katkıları var. şu ortamda 10 kişiden 8'i 'amına/götüne koyarım', 'sikerim' vs şeklinde küfrettiği için ve kendileri hiç kötülük düşünmeyen adeta iyilik timsali insanlar oldukları için, 'ben küfrettiğim için mi şimdi bu çocuklar tecavüz etti?' diye karşı çıkacaklardır. demek istediğim tam olarak o değil fakat, bu olaydan tamamen bağımsız olduğunuzu da düşünmüyorum.
sen, senin gibiler ve atalarımız bu küfrü dilimizin ve hatta dil kültürü oluşturan en önemli etmenlerden biri olduğuna göre, kültürümüzün bir parçası haline getirdiği ve birinin sikilerek cezalandırılabileceği, sikilmenin aşağılık bir şey olduğu algısını yarattığı ve devam ettirdiği için bu olaylar yaşanmakta.
tecavüzün direkt olarak cinsel açlık/istek ile alakası yok. sağda solda görüyor, kendine hakim olamıyor falan değil. 12 yaşında 4 çocuğun birleşip bir arkadaşlarına bunu yapmasını 'internette görüyor, örnek alıyor' diye yorumlamak çok yanlış. görüyorsa eğer bunun bir insana kendi isteği dışında yapılmaması gereken bir şey olduğunu anlamış olması lazım. 12 yaş bunu anlamak için yeterli bir yaş. ancak toplumda (ki bu sadece bizim toplumumuzda değil, bütün toplumlarda olan bir hastalık) 'sikmek' kelimesi aşağılama amacıyla kullanılıyor, bir cezalandırma, üstünlük kurma eylemini sembolize ediyor ve kusura bakmayın, bu kelimeyi bu anlamıyla kullanan herkes bu algıya katkıda bulunuyor. okyanusta bir damla olabilirsiniz ama o okyanusu oluşturan etmenlerden biri de sizsiniz. o 4 çocuğa nefret kusmadan ve bu olayı kınamadan önce bunu da bir düşünün derim.

devamını okuyayım »
17.11.2014 10:59