korkma la biziz halk

  • leziz (665)
  • 543
  • 6
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

ignaz semmelweis macar asıllı bir hekimdir. viyana'da tıp eğitimi alan semmelweis, görev yaptığı klinikte kadınların doğum sonrası ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu görür. bir odada doktorlar, diğer odada ise ebeler doğum yaptırmakta fakat ilginç olan şu ki, doktorların doğum yaptırdığı odada daha fazla kadın ölmektedir. semmelweis pek çok araştırma yapsa da sebebini bulamaz.

bir gün başka bir hekimin otopsi yaptığı esnada elini kestiğini ve akabinde öldüğüne görünce aydınlanma yaşamış ve bu ölümlere mikropların sebep olabileceğini düşünmüştür. bundan böyle doğum yaptırmadan önce, klorlu su ile ellerini yıkayıp, öyle doğum yaptırılmasını önermiş ve ölüm oranı %1 e kadar düşmüştür. fakat gelin görün ki, diğer hekimler mikropların kendilerinden yayılıp, hastaların ölümüne sebep olduklarını kabul ermek istememişlerdir. semmelweis ile dalga geçer, hastaneden de kovdururlar. hatta ülkesine de geri yollarlar. maalesef talihsiz doktor aklını kaybetmeye başlar. bir akıl hastanesine yatırılır ve henüz 47 yaşındayken de deva olması gereken yerde, hastanede ölür.

yaşadığı talihsiz olaylar sonrasında, psikolojik bir durum olan ve adını kendisinden alan ''semmelweis refleksi'' tanısı ortaya atılır. yeni bir şeyi asla kabul etmeyen, bir bilgiyi veya bir düşünceyi üzerine hiçbir araştırma yapmaksızın, bilgi sahibi olmaksızın veya yeterli tecrübede olmaksızın reddetme durumudur.

halkımıza ne anlatırsak anlatalım, ne kadar ikna etmeye çalışırsak çalışalım yeni bir bilgiye kendilerini kapattıkları gibi, bizlerin çabasını da göremeyecek kadar inkarcılar. onlara göre herşey yolunda ve vatan haini olan biziz. seçim ne zaman yapılırsa yapılsın, bu güruh olduktan sonra bizlerin pek şansı yok gibi.

devamını okuyayım »