korler carsisinda ayna satan adam

  • 349
  • 5
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

sözlük yazarlarının uyudukları en ilginç yer

sınav salonunda uyumuştum.

2012 lys edebiyat sınavı'ydı. sayısal öğrencisi olmama rağmen gene de edebiyat-coğrafya sınavına gireyim demiştim. belli mi olur belki iyi yaparım hesabı. tabi ilçe merkezlerinde sınava girilemediği için kahramanmaraş merkez'e yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta olan ilçemden bir akşam önce otobüsle il merkezine gittim. daha önce merkezde bir cemaat yurdunda kalan arkadaşımın yanında kalmak üzere anlaşmıştım. neyse sınavdan bir gün önceki akşam arkadaşım beni aldı, gittik trabzon caddesi'ndeki dönercilerden birinde karnımızı doyurduk, yaşar pastanesi'nde dondurmamızı yedik. sonra yurda geçtik. tabi ben yurt ortamına alışık değilim, öyle kalabalıkta, gürültüde, ışık açıkken uyuyamam. o akşam 12 gibi bana bir oda ayarladılar ama oda öyle tuhaf ki odada 3 tane ranza olmasına rağmen kimse kalmıyor. iyi dedim tek başıma rahat rahat uyurum. gittim odaya yatağa girdim ama bir tuhaflık var. zifiri karanlıktayım, neyse perdeleri açmak amacıyla kalktım yataktan ve o an farkettim ki odanın penceresi yok. evet maraş gibi özellikle yaz aylarında nemin ve sıcaklığın had safhada olduğu bir yerde odaya pencere yapmamışlar, klima zaten yok. o gece sıcaktan ve terden uyuyamadım. uyuduysam bile 2-3 saat uyumuşumdur en fazla.

sabah 10'da sınav salonuna gittim. edebiyat kitapçığı önüme geldi, ilk başlarda sakin sakin bildiklerimi işaretliyorken bir uyku bastırdı. tahmini 30. sorudan sonra uyuyakalmışım, sınav gözetmeni coğrafya kitapçıklarını dağıtırken uyandırmıştı en son. uyuduğum en ilginç yerdi doğal olarak.

daha sonra sınavlar açıklandığında pek de iddialı girmememe, hatta edebiyat sorularının yarısını işaretlememe rağmen 40 binlerde bir sıralama gelmişti. eğer uyumayıp soruların tamamını çözsem şu an belki de farklı bir üniversitede kalburüstü bir eşit ağırlık bölümde*** okuyor olacaktım kim bilir.

not: unutmadan ekliyeyim hemen, pazar günü lys fen sınavı'ndan çıktıktan sonra yurda eşyalarımı toplamak için geldiğimde yurttaki ansiklopedi setlerinden birini arkadaşımdan ödünç aldığım valizlerden birine doldurmuştum. yazık ki valiz çok ağır olduğu taşıyamamıştık içinden rastgele seçtiğim üç tanesini götürebilmiştim sadece. ordaki elemanlar güzelim ansiklopedileri masaların aksayan ayaklarının altına koymak için kullanıyorlardı.

devamını okuyayım »
09.01.2016 01:09