kotuozan

  • 295
  • 29
  • 15
  • 2
  • evvelsi gün

game of thrones

bu dizi tam anlamıyla benim gençliğim.

ilk çıktığı yılı hatırlıyorum sene 2011. üniversite sınavına hazırlanıyorum. ara ara hobi olarak fem dersanelerinde soruların verildiğine dair aldığımız duyumlara yönelik sövüyorum. siyasal islam'ın ilk defa göstere göstere palazlandığı bu dönemde dizinin ortaya çıkması da ilginçtir. (bkz: game of thrones'un akp döneminde başlaması) *konuyu siyasal islam'a nasıl bağladım bilmiyorum ama her neyse anlatacağım konu farklı.

özellikle ortaçağ avrupa tarihine meraklı olduğumdan deli gibi (bkz: medieval 2 total war) oynayan, tarih kitapları okuyan bir gençtim. lisedeki benim gibi total war oynayan ve sohbetimizin çok iyi olduğu tarih hocamın ''lan bak kılıçlı kalkanlı ortaçağ'da geçen bir dizi var'' demesiyle ''allah allah neymiş bu'' deyip izlemeye başlamıştım. tam dizinin esas adamı (bkz: ned stark) derken sezon finalinde kafasının kesilmesiyle diğer dizilerden farklı olduğunu belli etmişti. sonrasında müptelası olduk tabii..

sene 2019 farklı bir şehirde farklı dertlere ve önceliklere sahip biri olarak final bölümünü izleyeceğim. tüm sezonların benim açımdan farklı dönemlerime denk gelmesi, her yeni sezonda benim de kısmen hayatımın, tarzımın, fikirlerimin değişmesiyle adeta birlikte büyüdüğüm çocukluk arkadaşım gibi oldu bu dizi.

her ne kadar boktan bir sezonla veda edecek olsa da üzülmüyor değilim. aslında bu veda benim için dizinin bitişinden çok yirmili yaşlarımın da sonuna yaklaştığımı hatırlatması açısından farklı duygular hissetiriyor.

devamını okuyayım »