koway

  • 128
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

13 mayıs 2017 jöh pöh çatışması

ülkenin ilk özel harekat polislerinden ve daha sonrasında özel harekat öğretmeni olan babamın başından geçen bir olayı anlatayım madem;

bundan 30 yıl kadar önce mardin midyat'ta polis teröristlerle çatışmaya giriyor. çatışmaya girilen yerin yakınında askeri karakol bulunmakta. bir süre sonra karakoldan polise doğru ateş ediliyor. "orada askeri karakol var, karakolu mu ele geçirdiler lan yoksa bunlar" diye polis telaşlanıyor. operasyonu yürüten polis şefi elindeki telsizle askerin telsiz kanalına girip "kardeşim biz özel harekat polisiyiz, şu an bize ateş ediyorsunuz" diyor. bunun üzerine asker "sizin burada olduğunuza dair bize herhangi bir bilgi gelmedi ki, biz sizi terörist sandık" diyor. babam bunu kimseyi kötülemek için anlatmıyordu, sadece yapılacak olan operasyonun gizliliğinden dolayı böyle şeylerin arada birde olsa yaşandığından bahsediyordu. artı olarak iletişim kaynakları oldukça sınırlıyken, askerin aylardır dağlarda olan özel harekat polisinden haberinin olmamasını normal karşılardı. çünkü o dönemlerde operasyona gidildiği zaman aylarca eve dönülmezdi.

babamın zamanında özel harekat polisi olmak oldukça zor bir süreçti. misal babam özel harekat polisi olduktan belli bir süre sonra abd de eğitim almıştı. şimdiki özel harekat polisleri hakkında pek bilgim yok açıkçası ama o dönemlerde polis teşkilatının içinden özenle seçilirdi özel harekatçı olacak kişiler.

gerçek şu ki, bundan otuz yıl önce de böyle şeyler oluyordu. gizlilik önemli olduğu için arada bir böyle olayların yaşanması kaçınılmazdır.

devamını okuyayım »
13.05.2017 18:40