krasotkin

  • 2778
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

16 eylül 2012 medya ve basın köpekleşmesi

ve bir sabah necip türk medya ve basını kendini küçük bir fino köpeğe dönüşmüş olarak buldu...

eğitim sisteminde yapılan büyük çaplı değişime tepki olarak sayıları 50 bini bulduğu söylenen bir kitle dün ankara'da mitingde bir araya geldi. son dönemde toplumun büyük oranda pasifize olduğu, hatta sinir sisteminin önemli ölçüde paralize edildiği dikkate alındığında, söz konusu mitingin anlam ve önemi daha fazla belirginleşiyordu.

buna mukabil, necip kalemlerimiz, gazetecilerimiz, televizyoncularımız, genel yayın yönetmenlerimiz ve sair kitle, bu zor koşullar altında gerçekleştirilen ve kanaatimce çok hayati taleplerin dile getirildiği bu geniş katılımlı mitingi görmezden gelmeyi tercih ettiler.

internet sitelerini açıp baktığımda, onlarca hatta hepsini üst üste koyup topladığımda belki yüzlerce çıplak halde kadın götü ve diğer uzuvlarına denk geldim. liberal-demokrat duruşuyla bilinen bir gazetede ise katalonya'nın bağımsızlık günü kutlamalarının uzun uzadıya anlatıldığı bir yazının anasayfadan yayınlandığını gördüm. mitinge dair yazılan tek bir kelime haber yoktu. ana akım medya ile ilgili söyleyecek söz zaten uzun zamandır kalmadı.

tek kelimeyle durumları içler acısı. mesleğin temel gereksinimlerine yabancılaşmanın, topluma sırt dönmenin ve iktidar güçlerine yaltaklanmanın çok açık bir göstergesi olan bu görmezden gelmenin sebep olduğu güven kaybını telafi etmeleri için medya ve basını bu hale getirenlerin çok çaba harcamaları gerekecek.

köpekleşmek çok kolay, böcekleşmek de, bir sabah kalkmışsın ki dönüşmüşsün. ama bu yeni formundan kurtulmak bir gecede yapabileceğin bir şey değil. umarım finolar bunun farkındalardır.

devamını okuyayım »