ktulu

  • 2768
  • 3
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

stargate sg-1

en iyi bilim kurgu dizisi*. bu lafı çok büyük bulanlar muhakkak olacaktır. ama sebeplerini sıralayayım.

1. günümüzde veya günümüze bu kadar yakın bir tarihte dünya medeniyeti ile dünya dışı varlıkların etkileşimi hakkında olabilecekleri daha gerçekçi bir şekilde anlatabilen bir dizi yok.

2. ana konusu olan bilim kurgunun yanında komedi, dram ve aksiyon gibi unsurları bu kadar dozunda ayarlayabilen bir dizi yok. hiçbiri birbirinin önüne geçmiyor. en önde ise daima bilim-kurgu bazlı bir senaryo var. bazı bölümler aksiyon-yoğun olabilirken, bazıları karakterlerin derinliklerine inerek çok duygusal bir yapıya kavuşabiliyor (sam'in aldığı kafa darbesinden sonra içerisinde yalnız başına kaldığı bir geminin sorunlarını çözmeye çalışırken kendi iç dünyasıyla olan diyaloğunun olduğu bölüm gibi). ama yine de hep bilim-kurgu en önde.

3. sırf ilgi çekmek ve rating artırmak için kadın vücudunu ve kadınları bir meta olarak önümüze sunmayan bir dizi neredeyse yok. bu arada bechdel testini geçen nadir dizilerden sanırım stargate sg-1. tabii ki seksi 2-3 kadın giriyor diziye, ancak bu etki o kadar minimal seviyede ki, 200 küsür bölümlük bir dizinin 10 bölümünde bile bu karakterler görünmüyor. seksilikten kastım da, çıplaklık vs. değil. sadece bir dekolte örneğin. (edit: ilk bölümde çıplak kadın kullanıldığı konusunda uyarıldım. evet, ama 200 küsür bölümlük bir dizide ilk bölümde böyle bir şey var diye bu diziyi tü kaka yapmıyor snaırım. ayrıca ilk bölümleri daha sonra en çok dizinin kendisi eleştiriyor*)

4. günümüzde kullanılan bazı teknolojileri, bu teknolojilerin elde edildikten sonra diğer devletlerin bundan haberleri olmalarını, olası bir uzaylı iletişimi ve hatta istilası sırasında ve esnasında dünyada dönebilecek politik oyunları, hatta dünya dışı araştırmaları sabote edebilecek kamu ve özel girişimleri bu diziden başka ve daha gerçekçi şekilde anlatabilen bir dizi yok. dizinin ilk bölümlerini izlerken "yaa stargate'i sadece abd'nin kullanması mantıksız değil mi, diğer ülkeler ne yapıyor gibi soruları kendinize soruyorsunuz ve bunların cevabını ileriki bölümlerde muhakkak ve mantıklı bir şekilde alıyorsunuz. hatta o kadar mantıklı şekillerde alıyorsunuz ki, "acaba cidden öbyle şeyler oluyor mu" diye düşünmeden de edemiyorsunuz.

5. bir filmi başlangıç noktası olarak alarak onun devamı şeklinde bir dizi çekmeyi başarabilen başka bir dizi yapımı yok. genelde bunun tersi oluyor ve başarısı da gittikçe düşüyor (stargate'in de sonlara doğru başarısının düştüğünü söylemek mümkün, ancak diğer yapımlar, diziler-filmler kadar değil. 10 sezonluk bir diziden bahsediyoruz neticede.)

6. karakterlerin ve derinliklerinin bu kadar iyi tasarlandığı bir bilim kurgu dizisi yok. daniel jackson'ı oynayan kişinin yanlış bir tercih olduğunu düşünsem bile, bu, o "karakterin" bile çok derin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

7. olay akışı bu kadar sürükleyici olan başka bir bilim kurgu dizisi yok. yoksa 10 sezon, her sezonda 20-22'şer bölümlük bir diziyi pek çok insan defalarca izlemek istemezdi. diziyi ilk önerdiğinizde gözü korkan çoğu kişi, bir sezonu bitirebildiyse gerisinin su gibi aktığını söylüyor zaten.

saçmalıkları tabii ki var. insanların dünya dışı teknolojileri ve altında yatan bilimi çok hızlı kavramaları ve ayak uydurmaları, binlerce yıl süren uzaylı ırklar arasındaki savaşlara çok hızlı ve etkili müdahaleleri falan biraz abartılı olabiliyor. ancak 100 yılda olabilecek gelişmeleri 10 yıllık bir zaman dilimi içerisinde anlatabilmek dizinin ana karakterleri üzerinde dönebilmesinin tek yolu olabilir. ayrıca kullanılan dil gibi konularda da 100. bölümde muazzam bir özeleştiri yaparak, bunun neden böyle olduğu hakkında da açıklamalarda bulunuyor. 100 ve 200. bölümler zaten herhalde televizyonculuk tarihinde çekilmiş, bir dizinin kendisiyle ilgili olabilecek en iyi bölümlerden olabilir.*

şahsen, izleyecek şey bulamayan ve gerçekten bilim kurgu sevdiğini iddia eden kişilerin stargate evrenini bilip bilmediklerini soruyorum öncelikle. eğer bilmiyorlarsa ayrı... tavsiye veriyorum ve gerçekten hayatlarını güzelleştirecek bir şey yapmanın verdiği huzura kavuşuyor, ve ortak zevkim olan bir arkadaşım daha olacağını düşünerek mutlu oluyorum. çünkü üzerinde o kadar çok konuşulabilecek bir evren ki, arkadaşınızla olan muhabbetinizi epey geniş bir şekilde artırıyor. ama bunu izleyip de "mehh" deyip en sevdiği "bilim kurgu" yapımları "marvel" evreni filmleri olan kişileri de görünce oradan koşarak, uçarak, hatta halkalarla veya asgard beam ışını ile ışınlanarak kaçıyorum.

bu da benim nacizane görüşüm olsun.

devamını okuyayım »