kucukayi

  • 15
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

kadriye latifova

kadriye latifova'ya rodop bülbülü derlermiş. büyük insanmış. dedem dün bir şarkısını söyledi, bitirdi beni.

keşfediliş öyküsü aşağıdaki gibidir ;

misafirler kıyafetlerine bakılırsa iyi, eğitimli ve akıllı kişiler. başlıca tiyatro konusunu dile getiriyorlar. ses sanatçısı ve dansöz kesatlığından söz ediyorlar bir sıra. kadriye yanda duruyor, muhabbete kulak veriyor, meze ve salata hazırlıyor. zaman zaman diğer odadaki çocukları gözden geçiriyor. “bu akşam bizim misafirlerimiz aydın kişiler. hep ciddi konular üzerinde durdular. aralarında tek ben yarı okumuş kişiyim. acaba benden izlenimleri ne olabilir?” diyor kendi kendine kadriye latifova. nereden bilsin ki, bu masifirler onun talihini bir başka yöne çevirecekler?
-tiyatroya kadınları celbetmek çok güç. kocaları tutumcu. eşlerini tiyatroda çalışmaya salmıyorlar. iş yapan da seyrek zaten, diyor tiyatro müdürü ahmet rabişev ve genç ailenin sağlığına kadeh kaldırıyor. muhabbet geç saatlere kadar sürüyor. bir ara latif eşi kadriye’ye dönerek:
-kadriye, bir türkü söyle de misafirlerimizi şenlendirelim, diyor. genç kadın endişeleniyor. türlü törenlerde, imecelerede, tarlalarda defalarca türkü söylemişliği var. ama böyle aydın kişiler önünde hala söylemiş değil... neyse tutturuyor bir türkü;

“alişimin kaşleri kare
sen açtın derdime yare.
bulamadım derdime çağre
bulamadım dedime çağre.”

***
misafirler yiyip içtikten sonra gitmek istiyorlar. ama yerlerinde mıhlanmışçasına kalıyorlar, birbirlerine bakakalıyorlar. ne oldu şimdi? aliştir, alişin kaşleridir...
alişimin kaşleri türküsü kadriye’nin kaşlarına kaş yakıyor.
-rodopların bülbülü! diyor yükskek sesle tiyatro ansambıl şefi ve tiyatro kurucularından ahmet hüsmenov. sözlerine devam ederek: - a be latif bey, bu şahane sesi nerelerde gizlemişsin şimdiye kadar? diyor.
-latif, diye söze katılıyor ahmet babişev, galiba bizi bu akşam size talih göndermiş. kadriye muhakkak tiyatroda işe başlamalıdır.

...

devamını mümüm tahir işte burada yazmış ; http://www.kircaalihaber.com/?pid=11&id_tarih=14

devamını okuyayım »
28.02.2010 11:04