kukla

  • azimli
  • kofti anarşist (160)
  • 1508
  • 7
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

didier drogba

bu bir saygı yazısıdır ;

kafadan not düşeyim, trabzonsporluyum, galatasaray'dan da pek hazzetmem, ki bu zöge listesinden de gayet net anlaşılabilir. peşrevi kısa tutup mevzuya gireyim.

bu adamı tarif etme gibi bir salaklığa girişecek değilim, yalnız bence 2 yıl öncesine kadar chelsea'de kazandığı başarılara rağmen fildişi milli takımının kusursuz kadrosuyla afrika kupası bile kaldıramaması nedeniyle benim için gerçek bir loser'dı. taa ki 2 sene önceki şampiyonlar ligi kupasını alınacaya dek. bu adam o seviyede yarı finalde barcelona'yı, finalde de bayern'i neredeyse tek başına yendi. şampiyonlar ligi seviyesinde bu tip bir performansa (laf olsun diye demiyorum) gerçekten çok az rastlanır.

kendisi türkiye'ye teşrif edince (hasetimden sanırım) top oynamaz, parasını alır dalgasına bakar diye düşünmüştüm ama, geçen sene gs şampiyon olurken yine çok önemli işler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. en basiti ilk golünü attığı akhisar maçı. gs, maçı kesinlikle elinden kaybetmek üzereyken adam tarla gibi sahaya girip 2 kişinin üzerinden korkunç bir gol attı. bu seviyede bir oyuncunun bu yaşta, kulüpler düzeyinde neredeyse bütün başarıları ve övgüleri tatmışken hala bu kadar iyi oynaması gerçekten sadece takdir edilebilir.

son olarak bizim bosingwa, malouda ve olası kalou transferleri için chelsea'nin eski gollerini izlerken bu azman yine bütün görüntülerin merkezindeydi. ya paratoner olup bütün defansı üzerine çekip gol pası atıyor, ya da beklenmedik bir anda olanaksız gol vuruşları yapıyor. adamı görmemek için uğraştıkça resmen herif "bu da sana girer" dercesine oynuyor...

"bence" türkiye'ye gelmiş en büyük profesyonel kesinlikle bu adam. bunu sadece dün yaptıkları için yazmıyorum, adam oyunu seviyor, taraftara ve rakibe saygısı var. gerçekten uğraşsan da nefret edemiyorsun. "biz futbolu nefretle yaşıyoruz" eyvallah. rakibin en çok nefret ettiği adamları en çok seviyoruz, dahası onlarda kabahat aramak yerine bayrak adam yapmaya çalışıyoruz. bu tip kısır döngüleri ve aşırı değer yükleğimiz troll topçuların aslında ne mal olduğunu drogba gibi oyuncular çok net gösteriyor bize. bir topçu hem çok para kazanıp, hem kariyer yapıp, hem de kendisinin 2 gömlek altında bir ligde hiç kasmadan, rakiplerinin de saygısını kazanarak oynuyorsa ona hakkını vereceksin.

devamını okuyayım »