kukreknecmi

  • 51
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

15 eylül 2017 cassini'nin satürn'e dalışı

geçmişini merak edenler için wiki'den :

projenin temelleri 1982'lerde avrupa bilim vakfı(esf) ile amerika ulusal bilimler akademisi(nas) olası ortak görevler için çalışma grubu oluşturduktan sonra ortaya çıkmaya başlıyor. biri satürn'ün yörüngesine yerleşecek uydu, biri de titan'a inecek prob öneriliyor. sonraki sene nasa çekirdek proje olarak bunun uygulanmasını öneriyor. 1985'e kadar avrupa uzay ajansı(esa) ve nasa ortak olarak araştırma projesi üstünde çalışıyor. ama anladığım kadarıyla(ve araştırmadığım için) ortak çalışma orada kalıyor. 1986'da esa kendi yolundan araştırmalara devam ediyor. uzaya çıkan ilk abd'li kadın astronot sally ride'ın raporunun etkisiyle nasa da cassini görevini onaylıyor (ride report'da abd'nin uzaydaki geleceği için imkansız olmayan ama baya baya zorluklar içeren,diğer yandan vizyoner ve insanları gaza da getirecek şeyler içeriyor. ıss'den biraz daha farklı,büyük, yörüngede uydu inşası yapabilecek kadar gelişmiş uzay istasyonu,ay'da kalıcı üs,mars'a 2010'a kadar insanlı yolculuk gibi). raporda güneş sisteminin keşfi ve gezegen yolculuğu gibi detaylarda nasa'nın tek başına yapmasından bahsediliyor. 1987 yılında bunun nasa ve esa ortak görevi olması fikri tekrar canlanıyor. nasa esa'ya, elindeki hayata geçirmek için aday olan projelerinden cassini'ye yönelmesini ve beraber çalışmaya hazır olduğunu söylüyor. avrupa'da nasa'ya karşı, kendilerine daha önceki ortak çalışma gruplarında (artık nasıl bi anlaşmazlık/sorunlar dizisi oluştuysa) adil ve eşit davranmadıkları yüzünden mesafeli durma eğilimi gelişiyor. daha sonra nasa, önceden oluşan yanlış anlaşılmaları düzeltmek için ellerinden geleni yapacaklarını,görevden edinilen bilgi ve teknolojilerin ortak paylaşılacağını söyleyip esa'yı ikna ediyor. ama bundaki esas güdüleyicilerden biri de esa'nın sovyletler ile daha yakın çalışmasından duyulan rahatsızlık da var heralde(anti-komünizmin kral olduğu yıllar??). bi şekilde 1988 yılında esa cassini-huygens projesini "sonraki büyük proje" olarak seçiyor.

bu işbirliği, abd'de nasa'nın büyük bütçeli her projesine karşı oluşan(aslında nasa'ya karşı olan) ciddi tepkileri ve girişimleri aşmasına baya yardımcı oluyor(nedense hep bütçe kısıntıları denip duruyor ama hem borcun kendisi hem de borç tavanı artıyor->
https://www.mercatus.org/…ated-rjr-chart1 large.jpg
). bunda esa'nın projeye halihazırda fon aktarması kadar, avrupa'yı tekrar sovyetlere doğru kaydırma tehlikesi de etken olmuş olmalı. 1994'den sonra da politik açıdan problem çıkmadan devam ediyor.

bonus : michio kaku'nun da içinde olduğu, cassini'nin rtg cihazının radyoaktif tehlikesine karşı düzenlenen basın toplantısı (uzayın da nükleer çöplüğe dönüşmesi,silahlanma, diğer anti-nükleer aktivizm görüşlerle birlikte).

https://www.youtube.com/watch?v=ozjjv2xig3e

projede,1997'deki fırlatma öncesinde de çalışan veya bi şekilde dahil olanları düşününce, 20 seneyi de geçen bi proje. boyum kadar çocuğum olurdu denilecek kadar çok.

uzay görevleri ve bunlarda kullanılan cpu/ana kontrol sistemlerinden bazıları : http://www.cpushack.com/space-craft-cpu.html

wiki-> https://en.0wikipedia.org/…vq2fzc2luaekak0h1ewdlbnm

devamını okuyayım »
16.09.2017 01:38