kulbu kirik kahve fincani

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (513)
  • 1806
  • 9
  • 2
  • 0
  • dün

kemoterapi

anneme uygulanan tedavi şekli. port taktırdığımız için bu dönem biraz zorlandık. yaranın iyileşmesi gecikiyor ama sonuçta koldan almasından daha iyi olacağını söyledi doktorumuz. uzun sürecek bir tedaviyse port taktırmakta fayda var.
ilk günler kusma sorunu yaşamadı. sanırım 4.,5. gün gibi o konuda sıkıntı oldu. yiyeceklere dikkat ederek sorunu aştık görünüyor. sıvı gıda alımına dikkat etmek, az ve sık yemek faydalı oldu. mideyi bir kaç öğünde tıka basa doldurmamak önemli. bol sıvı alıyor ama aralarda. kolonoskopi sırasında kolonoskopun kolondan (tekerleme gibi oldu bu da) geçmemesine rağmen, bu beslenme şekliyle tuvalet sorunu da yaşamıyoruz şu anda.
protez diş kullananlar için oral yolla alınan ilaçların kullanıldığı öğünlerde yemekleri rondodan geçirerek vermekte fayda var sanırım. gerçi ben ağır denilebilecek yemeklerin çoğunu rondodan geçiriyorum. zaten iştahsızlık sorunu olduğu için her öğünde farklı yemek pişirmeye dikkat ediyorum. rondoda püre haline getirilmiş bir yemeğin yanında güzel görünüşlü bir salata durumu dengeliyor. kemoterapi hapından önce bulantı için kullandığımız, yarım saat önce aç karnına içilmesi gereken bir ilacımız var. onunla öğün arasında 3,5 saat bırakıyoruz. (o süreyi azalttığımızda sorun yaşadık) sabah sorunsuz zaten. bünye dinlenmiş oluyor.
bir de annemle birlikte bir şeyler yemeğe gayret ediyorum. hem de büyük bir iştahla.
şu anda ameliyat şansımız yok. karaciğerde yayılmış tümörlerin küçülmesi gerekiyor önce. güzel bir dille anlatıyorum.
kemoterapiye devam edebilmek için kan değerleri önemli. beslenme çok çok önemli. insan kendi vücudunun dilini bilir. alışkanlıklarınızla oynayarak kemoterapinin yan etkilerini azaltabilirsiniz. gerçi biz daha yeni başladık. ilk kür ve xeloda'da 12. gündeyiz.
umutsuzluğa kapılmayın. doktorumuz belki piyasada bulunabilen ilaçları yazmıştır, bilemiyorum ama şartları zorlayınca bir çok sorun çözümleniyor. heyet raporu onaylanmadan ilaçlarımızı -ücretsiz- alıp tedaviye başladık (ege üniversitesi hala raporu onaylayacak...!) bir de önemli bir konu reçetede yazılan ilaçların muadilini vermediklerinden emin olun. klinikteki hemşiremiz, muadiliyse kabul etmem dedi. oradan dönmek çok kötü olurdu.
doktorumuz oldukça başarılı bir prof. olan erhan gökmen. kemoterapi konusunda söylenen bir çok olumsuz şeye rağmen iyileşen bir çok hasta var. zor bir tedavi şekli, bu inkar edilemez ama yan etkileri azaltılabiliyor. her şeyi konuşabileceğiniz, ilgili bir doktor seçin.
yemek pişirirken sağlıklı olmasına dikkat edin bir de. benim tüm alışkanlığım değişti bu konuda da. soğanı, havucu hafif sulu bir şekilde kavurup, zeytinyağını en son, demlenme aşamasında koyuyorum(ısıya dayanıksız olduğu için). şimdiye kadar iyi gibiyiz. annemin genel görünüşü, direnci oldukça iyi. asıl sonucu kan tahlillerinde göreceğiz.
edit: he bir de ilaçları bulmamı sağlayan kuzenimin verdiği bir bilgi var ki içler acısı. vip ilaçlar olduğunu söyledi depoda. son kullanma tarihleri geçmiş...beklemekten.

devamını okuyayım »