kuroi roose

  • 329
  • 7
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

bach solo viyolonsel süitleri

solo viyolonsel süitleri, johann sebastian bach tarafından bestelenmiş en bilinen viyolonsel eserlerinden. kesin bir bilgi olmasa da 1717-1723 yılları arasında bestelendiği düşünülüyor. toplamda 6 süit ve her süitin de 6 kısmı var. bu kısımlar prelude, allemande, courante, sarabande, minuet veya bourrée veya gavotte, gigue olarak adlandırılmış. prelude dışındaki kısımların her biri aslında bir dans formu, ancak bu eserler dans etmek için yazılmamış.

bach süitleri, çello çalmaya başladıktan sonra hayatıma dahil oldular. bütün süitlerin kaydını, ilk kez mstislav rostropovich’ten (buradan dinlemek mümkün) dinlemiştim. günlerden bir gün, çello hocam çalışmam için 1. süidin prelüdünü verdiğinde nasıl da mutlu olmuştum. onu çalmayı denemek bile bambaşka bir boyuta çıkmak gibiydi. aradan yıllar geçtiği halde "işte oldu!" diyebileceğim bir biçimde çalamasam da 1. süidin prelüdünün yeri benim için bir başkadır.

tabi ben de casusbubellinin (bkz: üstteki yazar) söylediği gibi pablo casals yorumunu beğeniyorum. dinlediğim diğer çellistler genelde biraz acele ediyorlarmış gibi geliyor. ama pablo casals sanki çalarken oldukça sakinmiş, yumuşak çalıyormuş gibi geliyor. çello dinlemeyi hiç sevmeyecek bir insanı bile sevdirecek gücü varmış gibi: https://www.youtube.com/watch?v=eppmrx4ytkm

devamını okuyayım »