kurremkamerruk

  • 1526
  • 30
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

akp nin ötv avantajı

malumunuz akp hizmet getiriyor diye bir akp savunması var. evet doğrudur yol yaptıkları bir gerçek. özellikle bundan dört sene öncesine kadar devlet bütçesi ile çeşitli yollar yapıldı, ha çok kötü yapılanı var iyi yapılanı var, çökeni var, tüm karadeniz sahilinin içine sıçanı var ama bir şekilde yol yapıldı doğru.

peki şuna bakan var mı? bu ötv denen dolaylı vergi, 2002 den beri tahsil ediliyor, başlangıç sebebi herkesin bildiği gibi deprem yıkımına çözüm olsun, gelecekte olacak depremlerde devletin elinde fon olsun diye uygulaması başladı. ve şu anda devletin en büyük gelir kalemlerinden biri haline geldi. başladığı andan beri akp hükümetine verilmiş, daha önceki hiç bir hükümete nasip olmamış, karşılıksız müthiş bir fondan bahsediyoruz.

başta ben de dahil olmak üzere bir çok insan depremdeki yıkımı gördükten sonra bu vergiye razıydı, ne zamana kadar van depremine ve oradaki rezilliğe şahit olana kadar. vatandaş haklı olarak çıkıp yahu bu ötv paraları nerede van ı on kere yeniden kuracak kadar para toplandı bu para nerede diye sordu, cevap biz o para ile yol yaptık şeklinde oldu.

belgelerle geleyim, http://www.hurriyet.com.tr/…vergisi-cevabi-19098600

devamında ötv tahsilatı yükselerek devam etti ve hala da ödüyoruz ve bu paranın nereye harcandığı konusunda bir fikrimiz yok.

yazının başında dört sene öncesine kadar demiştim sebebi de şu, son yapılan büyük projelerin hepsi yap, devlet garantisi ile işlet, devret şeklinde yapılıyor. dolayısı ile devlet kasasından para çıkmıyor. devlet garantisi ile işlet ise şu, devletin garanti ettiği astronomik kullanım rakamları yakalanmaz ise üstünü devlet karşılıyor. bu durumda maliyeti bir milyar dolar olan osmangazi köprüsüne, cebimizden garanti on bir milyar dolar ödeyeceğiz. ha devlet ödemiş ha sen fark etmiyor sonuçta devletin parası da senin cebinden çıkıyor.

sadece 2015 yılında toplanan ötv nin ederi 100 milyar lira. 2015 dolar kuru ortalama 2,73 lira. dolayısı ile toplanan ötv nin dolar cinsinden ederi, 36,6 milyar dolar. yani bir yılda 36,6 adet osman gazi köprüsü yapılabilecek paradan bahsediyoruz. ben bu parayı sana ödemişim, üzerine köprüyü kullansan da kullanmasan da para öde diyorsun, bir de üzerine alkış teşekkür bekliyorsun.

arkadaş siz bu parayı her sene topluyorsunuz, bir de benim cebimden borçlanarak yandaşlarınıza astronomik gelir sağlayarak proje yaptırıyorsunuz. bu paralar nereye gidiyor birader biri bana anlatsın.

velhasıl, akp bugün yandaşını besliyorsa cebimizden çıkan bu paralar ile besliyor, üzerine bize hizmet diye getirdikleri işleri bizi borçlandırarak yapıyor. demirel zamanında vergi vergi diye ağlarken elinde şu ötv kartı olsaydı, on tane atatürk barajı yapardı diyeyim, siz benim derdimi anlayın.

ha bu arada bu toplanan paralar ile, ülkeye gelir, iş, rekabet gücü sağlayacak bir tane doğru dürüst fabrika yapılmadığının da altını çizeyim. varsa yoksa borçla yol yapmaca.

son olarak, akp bugüne kadar geldiyse senin benim ödediğim vergi ile geldi. şanslarına geldiklerinde ötv yeni çıkmıştı, bankacılık reformumuzun çok büyük kısmı tamamlanmıştı, enerji fiyatları gerilemişti ve bir noktadan sonra dolar bol ve ucuzdu. tüm gelirlerle yapısal reformlar yapcaklarına har vurup harman savurdular , ve dünyanın enerji maliyetlerinin yükseleceği ve doların daraldığı bir döneme hazırlandığı şu zamanlarda elimizde ayı gibi bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız.

akp ye bu avantajı biz verdik, artık geri alma zamanı geldi ve geçiyor.

devamını okuyayım »
28.11.2016 13:22