kurulananfok

  • şeker abi (603)
  • 515
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

ali nesin

babasının varlığı altında ezilmiş laflarını okudukça ilk defa taa ilkokulda okuyup çoğunu anlamadığım, seneler boyunca tekrar tekrar okuduğum, bana matematiği iyice sevdiren kitaplarını çıkardım kütüphanemden. aklımca babasının kendisi hakkında ne düşündüğünü yazacağım ki, eleştiriler en azından malca bir eksenden çıksın, babasını çekemiyo itoğluit, sözde matematikçiyi falan aşsın da; neden otoriter çözümlerin iyi olduğuna falan gelsin istiyorum. böyle de salak saf bir insanım yani anlayacağınız.

neyse, o kadar saf değilim herhalde ki, matematik ve korku kitabının başındaki mektupları okurken aklım başıma geldi. tam da aradığım satırları bulup okuduğumda bu çabanın ne kadar beyhude olduğunu fark ettim, zaten isteyen açar bulur; sonradan koskoca kitap halinde de yayınlandı. (bkz: canım oğlum, canım babacığım)

neyse, bunları yazmak için başlamadım ben bu entriye. tam tersine şunun için başladım, yahu bu adam o zamandan da sözde aydınmış, sorosçuymuş. genç yaşta sinsice, adeta yılansı bir şekilde girip yerleşmiş beynime: "düşünmeye hiç mi hiç özendirmeyen, hatta düşüneni cezalandıran, özgünlüğü yasaklayıp ezberciliği ödüllendiren eğitim sistemimiz ve gençleri aptal yerine koyan okul kitapları gözönüne alınınca..." ve de "...cimnastik derslerinde hazırola ve rahata geçmenin öğretildiği bir eğitim sisteminden düşünmesini öğretmesi beklenebilir mi? evet, ilkokullarımızda parmak kadar çocuklara askercilik öğretiliyor. bense çocuklarımızın düşünmesini istiyorum." (arka kapaktan) artık somut kanıtları da gördüğümüze göre bence ali nesin'in üniversitede hocalık yapması yasaklanmalı, gereğine göre bir ila iki yıl arasında değişen bir ceza almalı, saygılarımla arz ederim.

devamını okuyayım »
04.02.2008 21:24