kustuyu

  • çetrefilli (376)
  • 684
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

istanbullu gelin

biliyorum fazla ayrintiya giriyorum ama belki bir ihtimal dizinin sanat yönetmeni burayi okuyordur. simdi bu dizide kayinvalide karakteri yani esma hanim ana rollerden biri ve bizim turk dizilerindeki genel senior karakter cozumlemesi ve stylingi burada da acayip cuvallamis vaziyette.
hikayede esma hanim'in en kucuk oglu 19-20 yasinda. bu durumda kadin 40-42 yasinda dogursa en kucuk oglunu tas catlasin 62-63 yasinda olur yani 78 kusagi. halbuki kadinin giydigi diz alti etekler, beyaz gomlekler, broslar, beyaz lule saclar 68 kusagindan onceki donemin yaslandiklarinda benimsedikleri styling'tir. yani 1925-1940/45 dogumlular biraz yaslanmaya basladiginda boyle giyinirlerdi. artik bu kalmadi. su anda 60larinda bu kadar zengin modern bir kadin haminne gibi takilmaz. asagi yukari aski-memnu'daki firdevs hanim (daha az frapani) ya da bir istanbul masali'ndaki behiye hanim gibi olur.
sanat yonetmeni hala 1990larda ya da 2000lerde falan yasiyor anlasilan. ha evin buyukannesi rolunde olsaydi o zaman hic bir sorun yoktu tabii.
yani kalkıp da zaten gerçekte de 60'lik olan ipek bilgin'i 10 yaş yaşlandırarak otomatik olarak muhafazakar-modern anadolu zenginine dönüştüremiyorsunuz. bir de sevgilisi falan olucak ileriki bölümlerde. sizden istenilen bilimsel sosyolojik çalışma değil; gidin bakın marmara bölgesinde, ki bursa bayağı karakteristik bir yer, o yaştaki zengin kadınların nasıl bir tarzları var. çok zor bir şey değil ama onu yapsanız hikaye baştan foslar tabii. o ayrı.

devamını okuyayım »
01.10.2017 03:12